fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Dynamiczny wzrost regionalnych rynków biurowych w 2015 roku

Najemcy, szczególnie ci z sektora usług dla biznesu, coraz chętniej decydują się na wynajem nowoczesnej powierzchni biurowej w innej niż stolica lokalizacji. Na wysoki popyt, deweloperzy odpowiadają niemniejszą podażą, co spowodowało, że rok 2015 był dla regionalnych rynków biurowych okresem dynamicznego wzrostu i dużej aktywności.

Ubiegły rok świetnym okresem dla regionalnych rynków nieruchomości biurowych

Choć ubiegły rok okazał się bardzo aktywnym okresem dla warszawskiego rynku nieruchomości biurowych, nie mniejszą dynamiką wzrostów wykazały się również rynki regionalne. Pozastołeczny popyt brutto przewyższył bowiem ten z roku 2014 aż o ponad połowę (ok. 54%) i wyniósł 682,9 tys. m2. To oczywiście suma wszystkich regionalnych rynków biurowych w kraju, wśród których liderem pod względem zainteresowania ze strony najemców okazał się Kraków z wynajętymi 226 tys. m2, co daje niemal 1/3 łącznej powierzchni. Duże tempo wzrostu odnotował także Poznań, okazując się jednocześnie rynkiem o najwyższym wzroście wolumenu najmu, za którym uplasowały się Trójmiasto, Łódź, Wrocław i Katowice, gdzie popyt brutto wzrósł odpowiednio o 61%, 53%, 34% oraz 29%.

BPO/SSC kluczowym najemcą na rynku

Za tak wysoki popyt odpowiedzialny jest przede wszystkim sektor usług dla biznesu, który coraz częściej poszukuje odpowiednich lokalizacji w dużych miastach akademickich o wysokiej podaży nowoczesnych powierzchni biurowych i wykwalifikowanego kapitału ludzkiego. Kluczowy sektor wygenerował 56% całkowitego popytu brutto, a największymi transakcjami ubiegłego roku okazały się m.in. przednajem 24 tys. m2 przez mBank w łódzkim Przystanku mBank, umowa najmu w krakowskim Dot Office podpisana przez Shell na 22 tys. m2, odnowienie 20 tys. m2 przez IBM we Wrocławiu (Wojdyła Business Park) oraz umowa łączona (odnowienie i nowy najem) podpisana przez Capgemini w krakowskim Parku Quattro Business (17,1 tys. m2).

Wysoka aktywność deweloperów

Specjaliści z JLL - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wynajmu nieruchomości, zwracają także uwagę na dużą aktywność deweloperów w minionym roku. W 2015 na rynek weszło ok. 365 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a największe inwestycje, które miały wpływ na wzrost podaży to budynki oddane w Poznaniu (Business Garden – 40,5 tys. m2), Wrocławiu (Dominikański – 35,7 tys. m2) i Gdańsku (Alchemia Ii – 21,5 tys. m2). Obecnie w budowie znajduje się ok. 768 tys. m2, z czego niemal 1/2 dotyczy samego Krakowa i Wrocławia – zrealizowanie tych projektów znacznie zwiększy podaż nieruchomości biurowych tych aglomeracji i może także odbić się na współczynniku pustostanów i stawkach czynszowych.

Wskaźnik pustostanów i stawki czynszowe wobec rosnącej podaży

W ciągu całego minionego roku wskaźnik powierzchni niewynajętych na większości rynków regionalnych był jednak raczej stabilny, a jego nieznaczny wzrost odnotowano w Poznaniu (+2.2 p.p.) oraz Szczecinie (+2.6 p.p.). Biorąc jednak pod uwagę planowaną na rok 2016 nową powierzchnię, można spodziewać się presji zwyżkowej, która poza Krakowem i Wrocławiem, może dotyczyć również Trójmiasta i Łodzi. Zwiększona podaż może również obniżyć poziom stawek czynszowych, które w roku ubiegłym utrzymywały się na relatywnie stałym poziomie – od 11-12 €/m2/msc w Lublinie do 14-14,5 €/m2/msc w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Artykuł powstał w oparciu o Raport „Rynek biurowy w Polsce. IV kw. 2015” przygotowany przez Jones Lang LaSalle. Pełen raport odnaleźć można na stronie BazaBiur.pl pod adresem: www.bazabiur.pl/raport-podsumowanie-rynku-nieruchomosci-biurowych-w-polsce-2015.html .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA