W najbliższy wtorek 7 lipca Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczącym dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych stacji i peronów kolejowych oraz taboru kolejowego.

Chodzi o art. 3a ustawy o transporcie kolejowym. Przepis ten wyłącza bezterminowo stosowanie art. 21 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Zgodnie z nim, przedsiębiorstwo kolejowe i zarządca stacji zapewniają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej dostępność stacji, peronów, taboru kolejowego i innych pomieszczeń. Tymczasem w Polsce tego przepisu nie stosuje się do miejskich, podmiejskich i regionalnych kolejowych przewozów osób.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie wyłączenie jest niezgodne z konstytucją. Jak bowiem wskazuje, zgodnie z rozporządzeniem z kolejowych usług pasażerskich powinni móc korzystać wszyscy obywatele. Dlatego osoby niepełnosprawne oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny mieć porównywalną możliwość podróżowania koleją z możliwościami innych obywateli.

RPO przyznaje, iż państwa członkowskie powinny mieć możliwość udzielania czasowych zwolnień ze stosowania przepisów tego rozporządzenia dla miejskich, podmiejskich i regionalnych usług pasażerskich, ale kwestionowany przepis wprowadza bezterminowe zwolnienie z obowiązku ciążącego na przedsiębiorstwie kolejowym i zarządcy stacji.