fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Kenia: Transport zagrożonych nosorożców. Przeżył tylko jeden

Pixabay
Dziesięć czarnych nosorożców zmarło po przeniesieniu do parku narodowego Tsavo w Kenii. Jak poinformował rząd, tylko jeden przedstawiciel gatunku przeżył przeprowadzkę, ale odniósł rany po ataku lwa.

Władze Kenii podjęły decyzję o przeniesieniu zagrożonego gatunku nosorożca w celu stworzenia nowej populacji. Szybko się okazało, że w parku woda jest zbyt słona, co doprowadziło do odwodnienia zwierząt.

Rząd planował przetransportować 14 sztuk, jednak w związku ze śmiercią większości zwierząt, odwołano przeprowadzkę ostatnich trzech.

Minister turystyki Kenii Najib Balal za sytuację obwinił zaniedbania i słabą komunikację między urzędnikami państwowymi. 

Jak informuje AP w latach 2005-2017 w Kenii przetransportowano 149 nosorożców, a śmierć poniosło 8 z nich.

Czarnych nosorożców pozostało w Afryce już tylko 5,5 tysiąca, przy czym w Kenii żyło ich 750.

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, w podobnym transporcie zginęło siedem nosorożców. Zwierzęta nie wybudziły się po podaniu środków uspokajających.

Według danych kenijskiej służby ochrony przyrody w ubiegłym roku w tym kraju zastrzelono 9 z nich. W maju tego roku trzy nosorożce zginęły w pilnie strzeżonym sanktuarium na północy Kenii, a ich rogi zostały brutalnie odcięte.

W marcu tego roku ostatni na świecie samiec nosorożca białego północnego został uśpiony w Kenii. Powodem był zły stan zdrowia 45-letniego zwierzęcia.

Źródło: Time
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA