fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Koralowce zapamiętują historię

Domena Publiczna
Podobnie jak pierścienie w pniach drzew są świadectwem rocznych przyrostów (tzw. słoje), podobnie w szkieletach koralowców występują pierścienie świadczące o rocznym wzroście i historii tych organizmów.

Kolonie koralowców żyją kilkaset lat, a według najnowszych badań koralowce z rodzaju Leiopathes dożywają 4200 lat i jest to absolutny rekord długowieczności wśród zwierząt.  
Szkielet koralowców składa się głównie z węglanu wapniowego, ale zawiera także inne metale, między innymi rtęć i ołów. 

Prof. Tuoyu Sun z Uniwersytetu Trent w Peterborough w Kanadzie odkrył, że koralowce "zapamiętują" ilość tych dwóch metali w wodzie w ciągu minionych 200 lat. Do takiego wniosku doszedł analizując próbkę pobraną z rafy koralowej w Morzy Chińskim. Badał oddzielnie każdy słój z ostatnich 200 lat. Dzięki tej oryginalnej metodzie wykazał, że największe nagromadzenie rtęci, od czterech do dwunastu razy większe od stanu normalnego, pojawia się w niektórych latach. Lata te odpowiadają bitwom morskim jakie toczyły się na Morzy Chińskim podczas tak zwanych wojen opiumowych w latach 1839 - 42 oraz 1856 - 60, a potem  podczas konfrontacji chińsko - japońskich w 1937 roku i podczas II wojny światowej. 

Rtęć to metal, jaki trafia do morza podczas działań artyleryjskich (działa, pociski, kule. materiały wybuchowe wydzielają rtęć w momencie eksplozji). Część tej rtęci jest pochłaniana przez ocean, a następnie absorbowana przez koralowce, która zatrzymują ją w swoich szkieletach. Tym właśnie tłumaczy naukowiec zwiększoną koncentrację tego metalu w niektórych latach. Wiadomość o badaniach zamieszcza pismo " Environmental Science & Technology".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA