Muzyka

Blues nie całkiem ortodoksyjny

Jason Ricci przyjedzie do Krakowa z nowym zespołem
materiały prasowe
Jeden z największych wirtuozów harmonijki ustnej Jason Ricci będzie gwiazdą Festiwalu Bluesroads w Krakowie.

Siódma edycja tej popularnej, szczególnie wśród młodych słuchaczy, imprezy odbędzie się w dniach 19–22 maja. Zapowiada się prawdziwe bluesowe szaleństwo i co ważne, wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Patronem krakowskich Bluesroads jest Wojciech Waglewski.

– Zgodziłem się, bo byłem zauroczony atmosferą festiwalu – mówi Wojciech Waglewski. Nigdy nie widziałem tylu młodych ludzi ze środowiska studenckiego, tak bardzo zainteresowanych tym, co się wyprawia na scenie. Byłem zaszokowany, że nagle tłum schodzi się tylko i wyłącznie po to, by słuchać. Podoba mi się idea festiwalu, który przedstawia twórczość nie całkiem ortodoksyjno-bluesową, prezentuje muzykę mającą bardziej ideologiczny niż formalny związek z tym nurtem.

Tym razem Waglewski-ojciec wysyła do Krakowa swoich synów: Bartka i Piotra, którzy współtworzą formację Kim Nowak. W zespole znalazł się Michał Sobolewski, gitarzysta inspirujący się muzyką Jimiego Hendrixa. Możemy się spodziewać orzeźwiającej fali surowego blues-rocka z ostrymi gitarowymi riffami.

Sensacyjnie zapowiada się występ amerykańskiego wirtuoza harmonijki ustnej Jasona Ricciego, który sześć lat temu zadziwił swoimi umiejętnościami publiczność Warsaw Blues Night.

W 2005 r. Ricciego uhonorowano nagrodą Muddy'ego Watersa przyznawaną najbardziej obiecującym młodym muzykom bluesowym w USA. Ricci współpracował z wieloma wybitnymi bluesmanami, m.in. z gitarzystą Johnnym Winterem. W 2013 r. zagrał solo w utworze „My Babe" na płycie „Step Back", która okazała się ostatnią w karierze Wintera. On sam czerpie natchnienie z bluesa zarówno Memphis, jak i Nowego Orleanu, gdzie często występuje.

W tych miastach amerykańskiego Południa silnie bije puls bluesa, tam mieszają się różne muzyczne wpływy i to słychać w grze Ricciego. Amerykański wirtuoz przyleci do Krakowa ze swoim nowym zespołem The Bad Kind, by wystąpić 20 maja na głównej scenie festiwalowej.

Tego samego dnia w Klubie Żaczek usłyszymy premierowy program wokalistki Mai Kleszcz z albumu „Romantyczność". Razem z gitarzystą Wojciechem Krzakiem Maja tworzy duet incarNations. Jej charakterystyczny głos znają fani Kapeli ze Wsi Warszawa.

Również 20 maja wystąpi grupa Wicked Heads – laureaci Przeglądu Zespołów Blue- sroads 2015. Grają muzykę w stylu Americana, łącząc blues, country, amerykański folk i muzykę alternatywną.

Przegląd Zespołów Bluesroads 2016 odbędzie się w sobotę. Wieczorem wystąpią: krakowski kwintet Levi, trio akustyczne Hot Tamales – laureaci Nagrody Publiczności Blues- roads 2015, oraz istniejący od 26 lat słowacki zespół bluesowy ZVA 12-28.

A w niedzielę w kościele oo. Pijarów odbędzie się msza gospel w intencji gitarzysty Jarka Śmietany i zmarłego rok temu B.B. Kinga. Do festiwalu włączą się krakowskie kluby, gdzie także będzie można posłuchać dobrego bluesa.

Więcej informacji o festiwalu www.bluesroads.pl

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL