fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Koncert w Londynie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

Vladimir Jurowski i London Philharmonic Orchestra
materiały prasowe
Uroczyste wykonanie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego inauguruje w sobotę 5 marca zagraniczny program obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Po raz pierwszy utwór ten wykonana jeden z najlepszych zespołów brytyjskich i europejskich zarazem – London Philharmonic Orchestra. Poprowadzi ją główny dyrygent gościnny, Vladimir Jurowski. Mimo młodego wieku jest artystą o ogromnym dorobku i znaczącej pozycji w świecie. 43-letni Jurowski urodził się w Moskwie ale od początku lat 90. mieszka w Niemczech, gdzie obecnie pełni funkcję szefa Radio Sinfonieorchester w Berlinie.

Świetny jest też zestaw solistów w londyńskim wykonaniu „Stabat Mater”. W tym przejmującym utworze nawiązującym do polskiego folkloru i wykorzystującym średniowieczy tekst opisujący rozpacz Matki Bożej stojącej pod krzyżem Chrystusa, partie solowe wykonają znakomici polscy śpiewacy Elżbieta Szmytka i Andrzej Dobber oraz legendarna artystka szwedzka Anne Sofie von Otter.

Współorganizatorem koncertu London Philharmonic Orchestra jest Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music. W programie znalazły się też utwory Alexandra von Zemlinsky’ego („Sześć pieśni”) i Piotra Czajkowskiego (Symfonia „Polska”).

Z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski na portalu Culture. pl Instytut Adama Mickiewicza przygotowuje serię publikacji w wersji angielskiej i rosyjskiej przybliżających zagranicznym czytelnikom tematy związane z chrztem Polski w formie wywiadów z historykami oraz artykułów przekrojowych. W wersji polskiej Culture. pl będzie można znaleźć informacje o skarbach polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym artykuły o sztuce sakralnej i opisy najważniejszych budowli i dzieł.

Instytut od kilku lat intensywnie promuje muzykę Karola Szymanowskiego w świecie. Do najważniejszych wydarzeń współorganizowanych przez IAM należą premiery lub koncertowe prezentacje „Króla Rogera” na festiwalu w Edynburgu, londyńskiej Covent Garden, a także w Bilbao, Brukseli, Santa Fe, Petersburgu czy Kijowie. Z muzyką polskiego kompozytora podróżowała inna znakomita orkiestra brytyjska – London Symphony Orchestra, powstały nagrania płytowe w wykonaniu BBC Symphony Orchestra.

„Stabat Mater” zostanie ponownie zaprezentowane 11 marca podczas Klarafestival w Brukseli. W składzie wykonawców nastąpi tylko jedna zmiana, partię mezzosopranu zamiast Anne Sofie von Otter zaśpiewa Agnieszka Rehlis. W programie brukselskiego koncertu obok „Stabat Mater” znajdą się zaś utwory Sofii Gubajduliny – „Siedem ostatnich słów” i Alexandra von Zemlinsky’ego  –„Psalm XXIII”.

Koncert będzie nadawany na żywo przez belgijski radio Klara. W Polsce retransmisję „Stabat Mater” usłyszymy 20 marca, czyli w Niedzielę Palmowę, na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA