Kontrola pieców przez straż miejską

Koniec z oszustwami. W składach będzie można kupić tylko certyfikowany węgiel. Przybędzie też kontroli.

Aktualizacja: 01.11.2018 18:16 Publikacja: 01.11.2018 15:08

Kontrola pieców przez straż miejską

Foto: AdobeStock

Od piątku 2 listopada straż miejska może sprawdzać, czy węgiel, którym palimy w piecu, posiada certyfikat. Zaczynają bowiem obowiązywać cztery rozporządzenia ministra energetyki dotyczące paliw stałych. Regulują one m.in. sposób pobierania próbek, metody badania i wzór świadectwa.

Będą certyfikaty dla węgla

Nowe przepisy są ściśle związane z nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, obowiązującą od 12 września (tzw. ustawa antysmogowa). Wprowadza ona obowiązek monitorowania i kontrolowania jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Ustawa antysmogowa określa też normy jakościowe i zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. Rozporządzenia określają m.in. parametry sprzedawanego węgla. Precyzują dopuszczalną zawartość siarki, popiołów, wilgoci, wartości opałowej oraz wymiar ziarna.

Czytaj także: Walka ze smogiem: Fundusz Termomodernizacji i Remontów da pieniądze na lepsze piece

Ekolodzy nie mają złudzeń.

– Rozporządzenia pozwalają na sprzedaż praktycznie każdego rodzaju węgla, także tego gorszej jakości – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Antysmogowego. – Pod tym względem niewiele się zmieni. Różnica jest taka, że sprzedawany węgiel będzie musiał mieć certyfikaty – tłumaczy.

Dziś takiego obowiązku nie ma. Niektórzy sprzedający to wykorzystują. Klientom oferują za wyższą cenę węgiel rzekomo lepszej jakości. A w rzeczywistości tak nie jest.

Wzmocnienie uchwał

Będą też kontrole jakości. U sprzedających ma je przeprowadzać Inspekcja Handlowa. Kary za naruszenia będą słone. Za wprowadzenie do obrotu paliw niezgodnych z wymogami ustawy antysmogowej oraz rozporządzenia kara wyniesie od 50 do 500 tys. zł. Można też będzie pójść na trzy lata do więzienia.

Za drobniejsze wykroczenia (np. niewystawienie świadectwa jakości lub wystawienie go niezgodnie z prawdą) grozić ma grzywna od 10 do 100 tys. zł.

Nowe przepisy pozwolą kontrolować przestrzeganie obowiązków określonych w uchwałach antysmogowych. Obecnie uchwały takie posiada osiem województw: małopolskie, mazowieckie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, łódzkie, wielkopolskie, podkarpackie. Dotyczą m.in. obowiązku wymiany pieców grzewczych starej daty na nowe ekologiczne. Wprowadzają też zakazy handlu kiepskiej jakości paliwem oraz palenia nim w piecach. – Straż miejska, sprawdzając teraz, czym palą mieszkańcy w piecach, będzie mogła się powoływać nie tylko na uchwały antysmogowe, ale i na nowe rozporządzenia – mówi Piotr Siergiej.

Nie ma się jednak co spodziewać, że rozporządzenia wpłyną na poprawę jakości powietrza. Mimo że straż miejska rozpoczęła już kontrole z chwilą rozpoczęcia sezonu grzewczego.

– Strażnicy miejscy sprawdzają, czym krakowianie palą w piecach. Kontrole potrwają do 31 marca 2019 r. – mówi Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej.

Od 5 października krakowska straż dysponuje supersamochodem.

– Mamy pierwszy elektryczny samochód, spełniający wymagania z ustawy o elektromobilności. Dzięki jego wyposażeniu możliwe będzie prowadzenie pomiarów jakości powietrza w Krakowie, w tym pyłu – chwali się Anioł. BdTXT - W - 8.15 J: Warszawska straż miejska od 1 stycznia do 30 października interweniowała ponad 7,5 tys. razy. Ponad 400 osób ukarała mandatami za palenie w piecach niewłaściwym paliwem, w tym śmieciami. W blisko 200 przypadkach strażnicy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, skierowali też cztery wnioski o ukaranie do sądu.

8 tys. razy w poprzednim sezonie grzewczym interweniowali warszawscy strażnicy miejscy

7,5 tys. razy od początku tego roku interweniowali strażnicy w sprawie spalania śmieci

Od piątku 2 listopada straż miejska może sprawdzać, czy węgiel, którym palimy w piecu, posiada certyfikat. Zaczynają bowiem obowiązywać cztery rozporządzenia ministra energetyki dotyczące paliw stałych. Regulują one m.in. sposób pobierania próbek, metody badania i wzór świadectwa.

Będą certyfikaty dla węgla

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe