fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Marek Góra - wiek emerytalny w przyszłości będzie wyższy

Fotorzepa, Kuba Kamiński KK Kuba Kamiński
Profesor Marek Góra uważa, że wiek emerytalny w przyszłości będzie wyższy niezależnie od tego co dziś ustalą politycy.

Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że w obliczu niżu demograficznego dzisiejsze decyzje polityków nie będą miały żadnej mocy sprawczej w przyszłości.

- Myślę, że ci którzy nie są bezpośrednio przed przejściem na emeryturę muszą nastawić się, że nastąpi to później niż dziś politycy ustalą - powiedział.

Ekonomista przypomniał, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w których nie można człowieka zwolnić, bo osiągnął wiek emerytalny. Jednak ustalenie niższego wieku emerytalnego wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem utraty pracy, szczególnie w przypadku kobiet, gdyż bo wypycha je z rynku pracy. oraz wpływa na niższe dochody.

- Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest wielką wartością, bardziej martwi mnie to, że ten wiek miałby być nierówny, niż to, że miałby on być w tej chwili obniżony - powiedział profesor Góra.

Podkreślił, że na korzyść zatrudniania osób starszych wpływa wiele czynników, przede wszystkim ich doświadczenie i kwalifikacje. - Jeżeli osoba ma kwalifikacje cały czas adaptowane do potrzeb rynku to osoba 60-letnia może mieć większą wartość dla pracodawcy niż osoba młoda - powiedział.

Prof. Marek Góra zgodził się w radiowej Jedynce z fragmentem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z początku listopada, mówiącym o tym że system emerytalny nie jest ustalony raz na zawsze i że państwo ma obowiązek monitorować wprowadzone rozwiązania i je korygować, zwłaszcza wtedy, gdy stanowią zagrożenie dla finansów publicznych. Dodał jednak, że równie ważne jest, by traktować ludzi serio i wiedzieć, że oszczędzanie na emerytury to przedsięwzięcie, do którego trudno się dostosować ludziom.

- Myślenie o finansach publicznych jest bardzo ważne, ale jest też kwestia zaufania do instytucji, które powinny działać stabilnie przez długi czas – podkreślił.

Współtwórca reformy emerytalnej przekonywał, że wbrew zapowiedziom nowego rządu i prezydenta nie da się na dłuższą metę cofnąć wydłużenia wieku emerytalnego, gdyż demografia i ekonomia są silniejsze od dzisiejszych decyzji politycznych.

- To, co politycy dzisiaj ustanowią ws. wieku emerytalnego, nie ma żadnej mocy sprawczej wobec rzeczywistości, która nastąpi za lat 10, 20 – oceniał prof. Marek Góra. - 60 lat kiedyś, to był wiek bardzo podeszły, dziś tak nie jest, dziś jest nim 80 lat – dodał.

Jego zdaniem szczególnie niebezpieczne jest obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat, gdyż to spowoduje zmniejszenie jej dochodów i "wypchniecie z rynku pracy". - Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest wielką wartością, bardziej martwi mnie to, że ten wiek miałby być nierówny, niż to, że miałby on być w tej chwili obniżony – przekonywał gość radiowej Jedynki.

Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA