Zakupy nieruchomości komercyjnych. W co zainwestować pieniądze

Alternatywą są nieruchomości komercyjne – lokale handlowo-usługowe i niewielkie budynki.

Aktualizacja: 26.08.2016 09:30 Publikacja: 26.08.2016 08:54

Miasto Wola w Warszawie

Miasto Wola w Warszawie

Foto: Materiały Inwestora

Michał Rudnicki, dyrektor Emmerson Investments

Alternatywą są lokale użytkowe. Najatrakcyjniejsze są te na parterach, najlepiej z witrynami od strony ciągów komunikacyjnych. Lokalizacja jest kluczowa – decyduje o możliwości i szybkości zawarcia umowy najmu oraz o wysokości czynszu.

Ważna jest liczba potencjalnych klientów, którzy mieszkają lub pracują w sąsiedztwie, liczy się też przepływ ludzi. Przy wyborze lokalu warto zwrócić uwagę na miejsca parkingowe.

Trzeba też mieć zgody – m.in. na umieszczenie reklam na budynku, zamontowanie klimatyzacji, sprzedaż alkoholu. Inwestor powinien zwrócić uwagę na zapisy w umowie dające mu możliwość dochodzenia roszczeń np. z tytułu niezapłaconego czynszu.

Zyski z inwestowania w lokale użytkowe są dziś mniej więcej dwa razy większe niż z inwestycji w mieszkania na wynajem. Średnia rentowność to 6–9 proc.

Joanna Posłowska, członek zarządu spółki Budner

Młodzi ludzie są coraz bardziej mobilni. Nie mają potrzeby posiadania własnej nieruchomości. System condo, a takz?e pokrewne projekty nieruchomos?ciowe, jak apartamenty hotelowe, to oferta dla osób prywatnych i firm, poszukujących bezpiecznej i pewnej formy inwestycji.

Deweloperzy w odpowiedzi na popyt na tego typu lokale rozpoczynają kolejne inwestycje. Najistotniejszym czynnikiem przy wyborze inwestycji jest jak zawsze lokalizacja i dobra komunikacja. Ważny jest także łatwy dostęp do usług, jak wspólnie pralnie, wypożyczalnie rowerów, samochodów, a także powierzchnie do pracy (co-workingowe), powierzchnie do wypoczynku (fitness) i do spotkań (gastronomia) oraz handel.

Ten rynek z pewnością będzie się rozwijał, zwłaszcza, że mikroapartamenty mogą stanowić dobrą lokatę kapitału, zapewniającą nawet kilkuprocentową roczną stopę zwrotu.

Marcin Miazek, wicedyrektor w dziale occupier services Cushman & Wakefield

Na rynku mieszkań inwestują mali i średni inwestorzy mający od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Alternatywą są nieruchomości komercyjne – lokale handlowo-usługowe i niewielkie budynki. Inwestycje w lokale są bardziej bezpieczne, bo zaangażowanie inwestora ogranicza się głównie do zarządzania najmem.

Inwestycja w budynki wymaga większej aktywności. Obiekty są często przebudowywane lub remontowane. Nierzadko zmienia się ich pierwotna funkcja. Inwestycje w nieruchomości komercyjne wymagają zazwyczaj większych nakładów w przeliczeniu na mkw. niż inwestycje w mieszkania.

Inwestorzy mogą jednak liczyć na szybszy zwrot środków. Przed dokonaniem zakupu trzeba dokładnie przeanalizować rynek i upewnić się, czy dana lokalizacja, parametry nieruchomości i jej stan techniczny pozwolą na zrealizowanie zaplanowanych zysków.

Michał Rudnicki, dyrektor Emmerson Investments

Alternatywą są lokale użytkowe. Najatrakcyjniejsze są te na parterach, najlepiej z witrynami od strony ciągów komunikacyjnych. Lokalizacja jest kluczowa – decyduje o możliwości i szybkości zawarcia umowy najmu oraz o wysokości czynszu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu