Mieszkaniowe

Mieszkanie za 1 tys. zł miesięcznie

materiały
Na kredyt z ratą 1 tys. zł w Warszawie kupimy 26-metrowe mieszkanie. W Zielonej Górze - 52-metrowe.

O transakcjach kredytowych mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Porównania kosztów zakupu nowych mieszkań w największych polskich miastach zwykle uwzględniają średnią cenę 1 mkw. lokalu. Potencjalni klienci deweloperów mogą być jednak zainteresowani innym podejściem do tematu związanego z kupnem lokum. Dlatego obliczyliśmy wielkość nowego mieszkania, które w poszczególnych miastach można kupić za kredyt z pierwszą ratą wynoszącą 1 tys. lub 1,5 tys. zł. Warto sprawdzić, jak krajowe metropolie prezentują się w ramach takiego ciekawego porównania.

Metraż nowego mieszkania, które można kupić za kredyt z określoną ratą (np. 1 tys. zł), oczywiście zależy od parametrów kredytowania. Przyjęliśmy, że modelowy kredyt hipoteczny ma okres spłaty 20 lat, wkład własny 20 proc., kredytowaną prowizję przygotowawczą na poziomie 3 proc. oraz stałą marżę wynoszącą 2,30 proc. Oprocentowanie przykładowej „hipoteki" na początku spłaty wyniesie 4,01 proc. jako suma stopy WIBOR 3M (1,71 proc.) oraz marży. Warto również dodać, że modelowy kredyt będzie spłacany w równych ratach.

Na podstawie powyższych założeń nasz portal obliczył, jak duże mieszkanie w największych miastach można kupić za kredyt z początkową ratą 1 tys. zł i 1,5 tys. zł. Jak nietrudno zauważyć, wyniki dotyczące poszczególnych miast są mocno zróżnicowane. Wynika to z bardzo różnego poziomu średnich transakcyjnych cen mkw. nowych lokali. W Zielonej Górze na dwudziestoletni kredyt z pierwszą ratą 1 tys. zł i 20-proc. wkładem własnym przeciętnie można kupić mieszkanie deweloperskie o powierzchni 52 mkw. Przy racie wynoszącej 1,5 tys. zł, analogiczna powierzchnia wzrasta do 77 mkw.

O podobnych wynikach mogą tylko pomarzyć warszawiacy. W przypadku stolicy za modelowy kredyt z ratą 1 tys. zł i wkładem 20 proc.,kupimy tylko malutkie „M" o przeciętnej powierzchni 26 mkw. Wzrost raty do 1,5 tys. zł również nie zapewnia możliwości kupienia dużego lokum (wynik: 39 mkw.). Warto dodać, że w grupie siedemnastu prezentowanych miast, dość słabo wypadły też inne metropolie. Wyniki dla tych miast prezentują się następująco:

Kraków - 29 mkw. (rata 1 tys. zł) / 44 mkw. (rata 1,5 tys. zł)
Łódź - 39 mkw. (rata 1 tys. zł) / 58 mkw. (rata 1,5 tys. zł)
Wrocław - 31 mkw. (rata 1 tys. zł) / 47 mkw. (rata 1,5 tys. zł)
Poznań - 31 mkw. (rata 1 tys. zł) / 47 mkw. (rata 1,5 tys. zł)
Gdańsk - 29 mkw. (rata 1 tys. zł) / 44 mkw. (rata 1,5 tys. zł)

Za ratę o wysokości 1 tys. zł i 1,5 tys. zł stosunkowo duże możliwości zakupowe mają m.in. mieszkańcy Białegostoku, Kielc, Opola oraz Rzeszowa.

W nawiązaniu do powyższej analizy ekspertów naszego portalu warto sprawdzić, jak wydłużenie okresu spłaty kredytu z 20 lat do 30 lat, zwiększa możliwości zakupowe nabywcy mieszkania deweloperskiego (przy zachowaniu wszystkich innych założeń). Przy dłuższym o dziesięć lat kredycie z pierwszą ratą wynoszącą 1 tys. zł warszawiak kupi nowe „M" o powierzchni 33 mkw. (zamiast 26 mkw.). W przypadku raty na poziomie 1,5 tys. zł, możliwy do kupienia warszawski metraż rośnie z 39 mkw. do 49 mkw.

Wydłużanie okresu spłaty kredytu mieszkaniowego powyżej limitu zalecanego przez KNF (20 lat - 25 lat), oczywiście skutkuje wzrostem ryzyka finansowego i większymi kosztami odsetek. Trzeba również wziąć pod uwagę nieunikniony wzrost stóp procentowych NBP i powiązanej z nimi stopy WIBOR - 3M. W analizowanych przykładach kredytobiorca z pierwszą ratą 1 tys. zł lub 1,5 tys. zł, powinien być przygotowany na wzrost takiej płatności nawet o 20 - 25 proc..

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL