fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mała trójka dla Polaka

metrohouse
Prawie połowa transakcji na rynku wtórnym dotyczy mieszkań o powierzchni 35-50 metrów. Szczytem marzeń okazuje się nieduży lokal trzypokojowy.

- Mimo szumnie ogłaszanego wzrostu gospodarczego przeciętny Polak najchętniej kupuje mieszkania dwupokojowe mówi Marcin Jańczuk, analityk sieciowej agencji Metrohouse. - Szczytem marzeń są nieduże trzy pokoje.

Metrohouse przygotował analizę z portalem RynekPierwotny.pl. Pod lupę wzięto transakcje z I kw. w sześciu największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań i Gdańsk). Prawie połowa (47 proc.) transakcji na rynku wtórnym dotyczyła mieszkań o powierzchni 35-50 mkw. Na takiej powierzchni z reguły mieszczą się lokale dwupokojowe i nieduże trójki.

- Następne 30 proc. transakcji dotyczy mieszkań o powierzchni od 50 do 65 mkw. Tylko 6 proc. klientów wybiera lokale większe niż 80 mkw. - podaje Marcin Jańczuk. Znamienne jest też niewielkie zainteresowanie mieszkaniami jednopokojowymi, które wybrał w tym czasie co 10. kupujący.

- Nie jest zaskoczeniem nikłe zainteresowanie mieszkaniami większymi niż 80 mkw. Klienci, zwłaszcza z największych miast, biorąc pod uwagę cenę całkowitą takich lokali sprawdzają inne możliwości zakupu dużej nieruchomości - komentuje Marcin Jańczuk. - Stąd jak grzyby po deszczu w rejonach podmiejskich powstają skupiska segmentów, które stanowią tańszą alternatywę dla dużych mieszkań, będąc przy okazji substytutem domu. Podaż największych lokali jest duża i wynosi 33 proc. wszystkich mieszkań na sprzedaż w Metrohouse. W połączeniu z ograniczonym popytem można się spodziewać się, że w najbliższym czasie właściciele tego typu mieszkań będą mieć największe problemy ze sprzedażą - przewiduje.

Niewiele osób interesuje się także najmniejszymi kawalerkami. - To poniekąd następstwo dość małej podaży takich mieszkań, ale i wysokich cen ofertowych - zauważa Marcin Jańczuk. - Czasem, niewiele dopłacając, możemy kupić bardziej komfortowe mieszkanie dwupokojowe,

Jak obliczają eksperci kredytowi Gold Finance, różnica w racie za kupioną na kredyt kawalerkę a lokalem dwupokojowym jest niewielka - wynosi150-200 zł. - Przy dzisiejszym popycie i podaży pojawienie się na rynku dobrze wycenionej nieruchomości o powierzchni 40-50 mkw. wzbudzi duże zainteresowanie - mówi Marcin Jańczuk. Ekspert zwraca uwagę, że sprzedający w dalszym ciągu zakładają zbyt duży margines na negocjacje, co ma wpływ na czas sprzedaży.

Analitycy sprawdzili też sytuację na rynku nowych mieszkań. - Wyniki analiz przeprowadzanych przez Narodowy Bank Polski wskazują, że także na rynku pierwotnym mamy do czynienia z niedoborem najmniejszych mieszkań - zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - Chodzi o lokale o powierzchni do 45 - 50 mkw. Metr takich mieszkań jest na ogół droższy niż mkw. większych mieszkań o podobnym standardzie i w podobnej lokalizacji. Wynika to z rozłożenia stałych kosztów dewelopera na mniejszą powierzchnię lokalu. Pomimo swoistej premii, którą trzeba zapłacić za małe mieszkanie, nie brakuje chętnych do zakupu takich lokali. Wzbudzają zainteresowanie głównie wśród młodych nabywców z mocno ograniczonym budżetem oraz inwestorów planujących wynajem.

Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że podobnie jak na rynku wtórnym, osoby szukające najmniejszych mieszkań (do 35 mkw.) mają stosunkowo mały wybór. Takie lokale stanowią równe 10 proc. oferty deweloperów w sześciu największych miastach.

Udział mieszkań w ofercie:

od 35,01 mkw. do 50,00 mkw. - 33,06 proc. oferty deweloperów (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk)

od 50,01 mkw. do 65,00 mkw. - 31,38 proc.

od 65,01 mkw. do 80,00 mkw. - 16,65 proc.

od 80,01 mkw. do 100,00 mkw. - 6,08 proc.

od 100,01 mkw. do 120,00 mkw. - 1,79 proc.

od 120,01 mkw. - 1,04 proc.

- Jak nietrudno zauważyć, największy udział w rynku mają mają lokale o powierzchni 35,01 mkw. - 50,00 mkw. Dane popytowe sugerują jednak, że deficyt właśnie takich mieszkań bywa szczególnie dotkliwy dla kupujących - mówi ekspert RynkuPierwotnego.pl. - Zupełnie inaczej jest z dużymi lokalami (powyżej 65 mkw.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA