Mieszkaniowe

Trudne czasy dla deweloperów

Inwestycja Krasińskiego
materiały prasowe
Nowych osiedli nie ma kto budować. Deweloperzy rezygnują z poszukiwania generalnych wykonawców i zaczynają prowadzić inwestycje na własną rękę.

Czy sytuacja na rynku budowlanym przełoży się na wzrost cen mieszkań? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl:

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Najbliższe miesiące będą trudne dla branży z uwagi na wyraźny wzrost kosztów budowy, jak również problemy związane z brakiem rąk do pracy. Widzimy to na przykładzie naszych wieloetapowych inwestycji, gdzie ceny wykonawstwa wyraźnie się różnią. Wydłuża się również czas konieczny dla przeprowadzenia przetargu, co jest spowodowane koniecznością poszukiwania nowych firm, jak również dłuższymi negocjacjami z oferentami. Efekt już widzimy. Ceny mieszkań rosną. Wydłuża się czas budowy osiedli, a wiele firm rezygnuje z generalnego wykonawstwa i decyduje się na prowadzenie projektów na własną rękę. Sytuacji na rynku nie poprawia uwolnienie inwestycji w infrastrukturę prowadzonych z budżetu unijnego.

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnordu:

Jednym z naszych założeń na lata 2016-2019 jest wdrożenie procedur przetargowych na generalnych wykonawców inwestycji. Jednocześnie w tym roku uruchomiliśmy jedną ze spółek zależnych, przemianowując ją na Polnord Construction, która będzie generalnym wykonawcą, jeśli nie znajdzie się odpowiednia oferta w ogłaszanych przetargach. Od kilkunastu miesięcy daje się zauważyć wzrost kosztów generalnego wykonawstwa, który jest skorelowany ze wzrostem płac w sektorze budowlanym.

Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding:

W naszych strukturach jest spółka, która zajmuje się generalnym wykonawstwem. Jeżeli jednak musimy skorzystać z zewnętrznego podwykonawcy, wybieramy tylko zaufane firmy, z którymi współpracujemy od lat. Warunki nowych kontraktów są uzależnione od zmian związanych ze wzrostem cen za materiały budowlane oraz wykonawstwo.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates:

Wybór generalnego wykonawcy należy do jednej z kluczowych decyzji wiążących się z planowaniem inwestycji mieszkaniowych. Od lat współpracujemy z zaufanymi firmami. Jesteśmy jednak świadomi sytuacji na rynku budowlanym, wiemy też, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć generalni wykonawcy. Można tutaj wspomnieć choćby o rosnących cenach materiałów budowlanych, rosnących kosztach pracy, a także o dużej rotacji pracowników ekip budowlanych, co w niektórych przypadkach może mieć wpływ na opóźnienia w budowie. Warunki kontraktów z generalnymi wykonawcami nie odbiegają jednak mocno od umów podpisywanych wcześniej.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE:

Problemy z kontraktowaniem robót budowlanych są bardzo duże. Stawki wzrosły o ok. 15 proc.

Tomasz Sujak, członek zarządu spółki Archicom:

Sytuacja na rynku pracy oraz liczba prowadzonych inwestycji w kraju sprawia, że poszukiwanie nowych, dyspozycyjnych partnerów to jedno z większych wyzwań dla deweloperów. W strukturach Grupy Archicom działą podmiot pełniący funkcje generalnego wykonawcy. Większość prac budowlanych zlecamy jednak sprawdzonym podmiotom zewnętrznym. Bazę stałych współpracowników rozbudowujemy od lat, co pozwala nam zapewnić ciągłość prowadzonych inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Jak na razie nie odczuliśmy większych trudności ze znalezieniem generalnych wykonawców dla naszych projektów. Jednak w związku z podwyżkami cen materiałów budowlanych i robocizny oferty, które do nas spływają, są wyraźnie droższe od wcześniej proponowanych stawek.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Koszty budowy i generalnego wykonawstwa znacząco wzrosły, jednak nie mogę powiedzieć abyśmy mieli problemy ze znalezieniem wykonawców. Myślę, że wynika to przede wszystkim z tego, że jesteśmy dla nich dobrym partnerem. Sami również mamy dobre doświadczenia z dotychczasowymi wykonawcami i te relacje procentują.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Wzrost cen robocizny i materiałów budowlanych to jeden z głównych problemów deweloperów, poza ograniczeniem dostępności gruntów i szalonym wzrostem cen, które nadają się pod budowę. Liczba budowanych mieszkań znacząco wpływa na dostępność generalnych wykonawców, którzy dodatkowo mają problemy z pozyskaniem pracowników, co w prosty sposób przekłada się na koszty budowy. W tej chwili każdy nowo ogłaszany przetarg oznacza ofertę z wyższym kosztem budowy metra mieszkania niż zakładaliśmy.

Katarzyna Dąbrowska, Nexity Polska:

Odczuwamy delikatny wzrost cen. Generalni wykonawcy zaczynają mieć problemy kadrowe. Jak dotąd jednak radzimy sobie ze znalezieniem zaufanych wykonawców.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment:

To już kolejny rok, w którym jest trudno o podwykonawców i trzeba im płacić nawet do 30 proc. więcej niż wcześniej. Koniunktura jest tak dobra, że firmy budowlane nie nadążają z zamówieniami i dochodzi do sytuacji, kiedy na przykład firma zajmująca się tynkowaniem wyznacza termin realizacji na 2019 rok. Nowe kontrakty różnią się jedynie wprowadzeniem tzw. odwróconego podatku VAT.

Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper:

Przyjęty przez nas model biznesowy zakłada, że sami jesteśmy generalnym wykonawcą naszych inwestycji. Poszczególne etapy budowy wykonują dla nas sprawdzeni podwykonawcy, z którymi współpracujemy od lat.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner:

Grupa Partner wśród swoich spółek ma m.in. spółkę R. Derda, która jest jednocześnie generalnym wykonawcą inwestycji, co pozwala zminimalizować ryzyko zależności od wahnięć rynku. Niemniej zauważalny jest spadek dostępności pracowników budowlanych, co rzutuje na tempo realizacji inwestycji.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

Problem ze znalezieniem generalnych wykonawców mieliśmy w zeszły roku. W tym roku dla wszystkich, naszych nowych inwestycji mamy już znalezionych podwykonawców. To sprawdzone firmy, jednak cena ich usług zwiększyła się, a tym samym ceny mieszkań też będą musiały iść w górę.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL