#RZECZoBIZNESIE: Piotr Hofman: Mieszkanie dla Rozwoju rozpowszechni prefabrykację w budownictwie

Takie mieszkanie musi być zrealizowane szybko, tanio i wygodnie. Tutaj nowe technologie będą wchodzić do gry – mówi Piotr Hofman, prezes HM Invest S.A., gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 16.10.2017 15:34 Publikacja: 16.10.2017 12:13

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Hofman: Mieszkanie dla Rozwoju rozpowszechni prefabrykację w budownictwie

Foto: tv.rp.pl

Polska jest jednym z większych w Europie producentów technologii prefabrykacji dla budownictwa.

- Cała Skandynawia dzisiaj budowana jest przez polskie firmy, które produkuję materiały do prefabrykacji – mówił Hofman.

- W Polsce jeszcze się ten model realizacji nie przyjął, ale z kilku powodów to się zmieni – dodał.

Tłumaczył, że ostatnie 2 lata to permanentne rekordy, największa ilość wybudowanych i sprzedanych przez deweloperów mieszkań. Jest ogromny popyt, w ślad za tym podaż.

Hofman przypomniał, że wchodzi do gry Mieszkanie Plus, dzisiaj już zwany Mieszkanie dla Rozwoju. - Pytanie: jak deweloperzy mają się w tym programie znaleźć, żeby sprostać pewnym wyzwaniom w budownictwie, m.in. obniżeniu ceny w segmencie podstawowym, który jest dedykowany osobom kupującym pierwsze mieszkanie, rodzinom, które zaczynają samodzielny byt mieszkaniowy, czy osobom, które przeprowadzają się do nowego miasta – mówił

- Takie mieszkanie musi być zrealizowane szybko, tanio i wygodnie. Tutaj nowe technologie będą wchodzić do gry – dodał.

Gość zaznaczył, że w ramach swojej spółki jest w trakcie przygotowania projektu na ok. 300 mieszkań w technologii prefabrykacji.

- Koszt realizacji jest być może bardzo zbliżony, ale skracamy o mniej więcej pół roku proces budowlany, a czas to pieniądz – mówił.

Podkreślił, że prefabrykacja to nie jest wielka płyta.

- Nie możemy patrzeć na nową technologię przez perspektywę tego co się działo w latach 70. czy 80. To są zupełnie inne materiały, które spełniają normy ekologiczne i standardy cieplne - wyjaśnił Hofman.

Podkreślił, że jeżeli rynek skandynawski realizowany jest w 70-80 proc. w tej technologii, to znaczy, że spełnia ona swoje potrzeby i w naszym klimacie też powinna spełniać.

2 miesiące temu weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, gdzie jest kilka rewolucyjnych zmian.

- Został wprowadzony element najmu instytucjonalnego. To może otworzyć szerzej drzwi dla instytucjonalnych inwestorów, którzy będą zainteresowani zakupem gotowych budynków dla potrzeb wynajmu. Te zmiany otwierają dla deweloperów możliwość dostaw całych budynków dla instytucjonalnych odbiorców – tłumaczył gość.

- Ważne będzie, żeby sprostać wymaganiom rynkowym, takim jakie np. narzuca program Mieszkanie dla Rozwoju jeśli chodzi o parametry cenowe – dodał.

Przyznał, że jest to realne tylko trzeba bardzo dokładnie zdefiniować jeszcze raz koszty budowy i poszukać rozwiązań jak w tych założeniach zbudować budynek ileś procent taniej.

Hofman podkreślił, że budowanie z prefabrykacji ma dużo wyższą jakość.

- Ta technologia w dużej mierze eliminuje usterkowość, która w branży mamy dosyć sporą. To jest naturalne, że budynek po wykonaniu pracuje. Przez 1-2 lata musi się ustabilizować na gruncie i pojawiają się pęknięcia czy zarysowania. Przy prefabrykacji nie ma takiego wątku. Jakość będzie wyższa, mniejsza usterkowość i szybsza technologia budowania – tłumaczył.

Polska jest jednym z większych w Europie producentów technologii prefabrykacji dla budownictwa.

- Cała Skandynawia dzisiaj budowana jest przez polskie firmy, które produkuję materiały do prefabrykacji – mówił Hofman.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu