fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszczurza choroba zagraża ludziom

shutterstock
W Stanach Zjednoczonych odnotowano kolejne przypadki zachorowań na ludzką odmianę angiostrongylozy. Na tę chorobę nie ma lekarstwa.

Przedstawiciele Centers for Disease Control and Prevention (CDC) – federalnej agencji wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych ogłosili alarm przed nową chorobą roznoszoną w kontynentalnej części USA głównie przez szczury. Od stycznia 2011 r do tej pory na szczurzą chorobę wywołaną przez nicień płucny Angiostrongylus cantonensis , który infekuje mózg i płuca, zachorowało 12 osób. Sześciu z tych pacjentów nigdy nie wyjeżdżało za granicę co jest o tyle ważne, że nicień płucny uważano do niedawna za endemicznego robaka pasożytniczego występującego jedynie w tropikalnych regionach Azji i Hawajów.

Chociaż choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, może przybrać bardzo groźną postać i spowodować poważne, nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne. W większości przypadków nowych zachorowań pacjenci skarżyli się na bóle głowy, gorączkę, osłabienie i objawy przypominające klasyczne zapalenie opon mózgowych....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA