fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Badania: Koronawirus jest groźniejszy dla mężczyzn, m.in. przez palenie

AFP
Najnowsze dane z USA pokazują, że mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż kobiety. Częściej też umierają.

Marcia Stefanick jest profesorem medycyny na uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Pracuje w instytucie badania prewencji i zajmuje się zjawiskiem powstawania pandemii oraz ich zwalczania. Od tygodni analizuje dane dotyczące koronawirusa na całym świecie.

- W Niemczech 66 procent zmarłych to mężczyźni, a 34 procent to kobiety. Wśród zakażonych mężczyźni stanowią 52 procent, a kobiety 48 procent - mówi badaczka.

Jednym z istotnych powodów tych różnic jest palenie papierosów. - Palenie ma wielki wpływ, bo rzutuje na stan dróg oddechowych. Mężczyźni palą częściej niż kobiety - tłumaczy naukowiec. Jej zdaniem wyjaśnia to znaczące różnice w umieralności kobiet i mężczyzn w Chinach, gdzie papierosy są wśród mężczyzn dziesięć razy bardziej popularne niż wśród kobiet.

Podobna sytuacja panuje we Włoszech. - Tu wedle statystyk jest siedem milionów palaczy i zaledwie 4,5 miliona palaczek - mówi Stefanick.

Do tego dochodzi fakt, że w rozwiniętych krajach Zachodu kobiety statystycznie żyją dłużej, a genetycznie ich układ odpornościowy jest silniejszy. Kobiecy organizm łatwiej zwalcza infekcje, jest jednak bardziej narażony na choroby autoimmunologiczne.

Naukowcy z uniwersytetu w Miami po analizie dokumentacji medycznej 4789 pacjentów chorych na Covid-19 doszli do podobnych wniosków. Wyliczyli, że umieralność na świecie jest wśród mężczyzn trzykrotnie większa niż wśród kobiet.

Nieco inne dane opublikowało szwajcarskie Ministerstwo Zdrowia. Tam koronawirusa nieco częściej wykrywano u kobiet, jednak mężczyźni odpowiadają za 64 procent zanotowanych zgonów. Szwajcarii zanotowano potwierdzono dotąd ponad 20 tys. przypadków zakażeń. Państwo to należy ona do krajów, które przeprowadziły statystycznie najwięcej testów na jednego mieszkańca. Od czasu pierwszego przypadku, który odnotowano 24 lutego, przeprowadzono ponad 150 tys. testów (dla porównania w Polsce ok. 73 tys.), przy czym w około 15 procentach przyniosły one wynik dodatni. 

Dowiedz się więcej: Szwajcaria: 236 chorych na każde 100 tys. „To jeszcze nie szczyt”

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA