fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

USA: Narodziny po transplantacji macicy od zmarłej. Drugi taki przypadek

stock.adobe.com
W USA przyszło na świat pierwsze dziecko urodzone przez kobietę, która przeszła transplantację macicy od zmarłej dawczyni - informuje USA Today. Dziecko przyszło na świat w Cleveland Clinic w Ohio.

Kobieta, mająca ok. 30 lat, jest jedną z trzech kobiet, które przeszły transplantację macicy od zmarłej dawczyni i pierwszą, która po zabiegu urodziła dziecko - ogłosiła we wtorek klinika z Ohio.

Pilotażowy program transplantacji objął 10 osób cierpiących na bezpłodność z powodu braku macicy lub usunięcia im macicy (ang. uterine factor infertility).

Jak podają przedstawiciele Cleveland Clinic transplantacje takie nadal są obiektem badań, ale "to ekscytujące widzieć, jakie opcje mogą mieć w przyszłości kobiety".

"Przeszczep macicy u kobiety jest złożoną procedurą, która wymaga zneutralizowania reakcji układu odpornościowego" - czytamy w oświadczeniu Cleveland Clinic.

"Dzięki naszym badaniom chcemy, aby takie niezwykłe przypadki (urodzenie dziecka po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni - red.) będą czymś zwyczajnym dla kobiet, które wybiorą taką opcję. Jesteśmy wdzięczni dawczyniom. Ich hojność sprawia, że marzenia naszych pacjentek mogą się spełnić, a dzieci przychodzą na świat" - głosi oświadczenie.

To dopiero drugi przypadek, w którym kobieta urodziła dziecko po transplantacji macicy od zmarłej osoby. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w Brazylii w grudniu 2017 roku.

Według danych Cleveland Clinic jednak na 5 tys. kobiet doświadcza bezpłodności spowodowanej brakiem macicy lub jej uszkodzeniem. Macica po transplantacji umożliwia kobiecie - jak podaje Cleveland Clinic - maksymalnie dwa porody.

W ramach programu transplantacji realizowanego w klinice w Ohio kobiety po transplantacji przechodzą zabieg zapłodnienia in vitro.

30-latka uczestnicząca w programie urodziła dziecko w wyniku cesarskiego cięcia.

Źródło: USA TODAY
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA