fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Alarmujący raport: Groźne chemikalia w mleku brytyjskich matek

stock.adobe.com
Brytyjczycy są narażeni od urodzenia na szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Nawet mleko karmiących matek zawiera duże stężenie bromowanych środków zmniejszających palność (flame retardants) - wynika z raportu komisji Izby Gmin ds. środowiska.

W raporcie zwraca się uwagę na niebezpieczeństwo związane z obecnością bromowanych środków zmniejszających palność w elementach wyposażenia domu.

- Większość osób uważa, że nie są wystawieni na działanie groźnych środków chemicznych, ale rzeczywistość jest inna - mówi stojąca na czele komisji Mary Creagh.

Według niej mleko brytyjskich matek zawiera ilość bromowanych środków zmniejszających palność wyższą, niż mleko matek w jakiejkolwiek innej części świata.

Jak dodaje takie środki są często jeszcze używane przy produkcji elementów wyposażenia domowego - od dziecięcych materacy po sofy.

Creagh zarzuca przy tym rządowi, że ten "siedzi z założonymi rękoma ws. zmian przepisów, które zagwarantują, że większość toksycznych chemikaliów zostanie wycofanych z użycia".

"Wielka Brytania i Irlandia są jedynymi krajami, które wymagają używania tych środków chemicznych w produkcji sprzętów wyposażenia domowego" - czytamy w raporcie, w którym mowa jest też o tym, że na Wyspach wciąż trwa debata, czy środki te w rzeczywistości redukują ryzyko śmierci w płomieniach.

Członkowie komisji uważają, że należy jak najszybciej zacząć proces "szukania alternatyw" dla tych środków.

Tymczasem rzecznik brytyjskiego rządu przekonuje, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa obowiązujące w Wielkiej Brytanii wyznaczają "najwyższy standard w Europie".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA