fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Szybsze wykrycie choroby Parkinsona? Odkrycie naukowców

AFP
Naukowcy poinformowali, że odkryli najwcześniejsze oznaki choroby Parkinsona w mózgu. Oznaki widać, zanim pacjenci zauważą jakiekolwiek objawy.

Szacuje się, że na chorobę Parkinsona choruje około 10 milionów ludzi na całym świecie. Choroba powoduje zaburzeni ruchu pacjentów i problemy poznawcze. 

Chorobę poznaje się poprzez analizę nagromadzenia w mózgu określonego białka - alfa-synukleiny. Niektórzy ludzie rodzą się z mutacją genetyczną, która sprawia, że mogą być niemal pewni rozwoju choroby w pewnym etapie życia.

Naukowcy z King's College w Londynie porównali dane 14 osób - nosicieli mutacji z wynikami 65 chorych bez mutacji oraz 25 zdrowymi ochotnikami.

Okazało się, że zmiany w zespole serotoninowym w mózgach osób cierpiących na chorobę Parkinsona zaczęły działać wadliwie, zanim pojawiły się jakiekolwiek inne objawy.

Heather Wilson z Uniwersyteckiego Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki powiedziała, że odkrycie to może być cennym narzędziem do wcześniejszego wykrywania osób zagrożonych chorobą Parkinsona.

- Dalsze badania są potrzebne, aby w pełni zrozumieć znaczenie tego odkrycia, ale jeśli jesteśmy w stanie stworzyć narzędzie do pomiaru i monitorowania rozwoju Parkinson'a, może to zmienić życie wielu osób - oceniła Beckie Port, uczestniczka badań.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA