fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Mężczyźni, którzy kładą się spać wcześnie, są bardziej płodni

stock.adobe.com
Wczesne kładzenie się spać i spanie po osiem godzin dziennie sprzyja poprawie jakości męskiego nasienia - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus.

Z badań wynika, że ci mężczyźni, którzy kładą się spać przed 22:30 zwiększają prawdopodobieństwo tego, że ich nasienie będzie dobrej jakości czterokrotnie.

Większą szansę na posiadanie zdrowego nasienia mają również ci mężczyźni, którzy śpią ok. 8 godzin dziennie - w odróżnieniu od tych, którzy przesypiają mniej niż siedem godzin.

Najnowsze ustalenia wskazują - jak podkreślają badacze - że pary, które starają się o poczęcie dziecka, powinny unikać czynności, które zakłócają nocny odpoczynek: takich jak siedzenie w internecie do późnych godzin nocnych czy nocne oglądanie telewizji.

Naukowcy z Aarhus swoje ustalenia opierają na analizie nocnej aktywności ok. 100 mężczyzn, którzy zgodzili się na udział w badaniu, a którzy korzystają z pomocy ośrodków leczenia niepłodności.

Okazało się, że ci z badanych, którzy deklarują, iż chodzą spać przed 22:30 cztery razy częściej mieli nasienie dobrej jakości od mężczyzn kładących się spać po 23:30 i 2,75 razy częściej od tych, którzy kładli się spać między 22:30 a 23:30.

Z kolei u tych mężczyzn, którzy spali mniej niż siedem godzin, ryzyko posiadania nasienia słabej jakości rosło sześciokrotnie.

Jak podkreślają naukowcy sen odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu hormonów w organizmie oraz obniżaniu poziomu stresu. Brak snu może powodować nadwrażliwość układu odpornościowego, który potrafi w takim przypadku atakować plemniki.

Zdaniem współautora badań, prof. Hansa Jakoba Ingersleva, związek liczby przespanych godzin z płodnością może wynikać z tego, iż śpiący krócej mężczyźni doświadczają większego stresu, co wpływa na jakość ich nasienia.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA