fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Dlaczego imigranci tyją po przyjeździe do USA?

stock.adobe.com
Migracje pomiędzy różnymi krajami mogą wpływać na florę bakteryjną układu pokarmowego, co może wpływać na nasze zdrowie - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Minnesoty opisanych w czasopiśmie naukowym "Cell".

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że imigranci przybywający do USA są bardziej podatni na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, częściej też borykają się z otyłością, niż mieszkańcy ich rodzinnych krajów, którzy nie wyjechali do USA, a także niż osoby urodzone w USA.

Aby zrozumieć to zjawisko badacze z Minnesoty przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badanie obejmujące imigrantów z Chin i Tajlandii, którzy przyjechali do USA. Badanie obejmowało dietę imigrantów, bakterie znajdujące się w ich jelitach, a także wysokość indeksu masy ciała imigrantów przed przyjazdem do USA i po przyjeździe do tego kraju.

Badanie wykazało, że im więcej czasu imigrant spędził w USA, tym mniej zróżnicowana była flora bakteryjna w jego jelitach, a to z kolei sprzyjało nadwadze i otyłości.

Amerykański "Newsweek" podkreśla, że bakterie znajdujące się w naszych jelitach nie tylko pomagają w rozkładzie jedzenia, ale również zapobiegają wielu chorobom, a skład flory bakteryjnej jelit może mieć również wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego.

Im bardziej zróżnicowana jest flora bakteryjna, tym skuteczniej działa nasz układ trawienny. Antybiotyki, stres i zmiana diety mogą mieć wpływ na redukcję różnorodności bakterii znajdujących się w naszych jelitach.

Badanie przeprowadzone przez uczonych z Minnesoty objęło 514 zdrowych kobiet - część z nich urodziło się i żyje w Tajlandii, część urodziło się w Tajlandii i wyemigrowało do USA, a część urodziło się w USA w rodzinach, które przybyły do tego kraju z Tajlandii pokolenie wcześniej. Jak się okazało im dłużej dana osoba mieszkała w USA, tym bardziej zmieniał się skład jej flory bakteryjnej w jelitach. Większość imigrantów, którzy w czasie badania mieszkali w USA, przybierało w tym czasie na wadze.

Jak zaznacza "Newsweek" na razie nie jest jasne co w zaobserwowanej zależności jest przyczyną a co skutkiem - tzn. czy zubożenie flory bakteryjnej jest bezpośrednio związane ze zjawiskiem otyłości u imigrantów żyjących w USA, czy może otyłość zubaża florę bakteryjną jelit.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA