Medycyna i zdrowie

Bakterie na skórze chronią przed rakiem

Fot.UC San Diego Health
Naukowcy kontynuują odrywanie warstw mikrobiomu skóry w celu ujawnienia jego właściwości ochronnych. Okazuje się, że niektóre z bakterii chronią przed rakiem.

- Zidentyfikowaliśmy szczep Staphylocococcus epidermidis, powszechny na zdrowej ludzkiej skórze, który posiada selektywną zdolność do zahamowania wzrostu niektórych nowotworów - powiedział Richard Gallo. - Ten unikalny szczep bakterii skórnych wytwarza substancję chemiczną, która zabija kilka rodzajów komórek nowotworowych, ale nie wydaje się być toksyczna dla normalnych komórek. Zespół odkrył, że bakterie te wytwarzają związek chemiczny 6-N-hydroksyaminopurynę (6-HAP), który zapobiega rozprzestrzenianiu się przekształconych komórek nowotworowych oraz hamuje rozwój nowotworów skóry wywołanych promieniowaniem UV.

Jest coraz więcej dowodów, że drobnoustroje żyjące na skórze są ważnym elementem ludzkiego organizmu. Już wcześniej pojawiały się informacje, że niektóre bakterie produkują  antybakteryjne peptydy chroniące przed bakteriami chorobotwórczymi takimi jak gronkowiec złocisty.

- Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, jak powstaje 6-HAP, czy można go wykorzystać do profilaktyki nowotworów lub czy utrata zwiększa ryzyko zachorowania na raka - podkreślił Gallo.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL