fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Poćwicz 10 minut – twój mózg będzie pracował lepiej

Shutterstock
Jednorazowe, dziesięciominutowe ćwiczenia mogą w wymierny sposób zwiększyć siłę mózgu - przynajmniej na chwilę - odkryli naukowcy z University of Western Ontario.

Specjaliści z Kanady sugerują, że 10 minut aktywności aerobowej może pobudzić te części mózgu, które odpowiedzialne są za rozwiązywanie problemów i skupienie się na jakimś zadaniu. Aby osiągnąć taki efekt nie jest niezbędny długoterminowy program ćwiczeń.

- Niektórzy ludzie nie mogą zaangażować się w długoterminowy reżim ćwiczeń z powodu braku czasu lub możliwości fizycznych - powiedział szef projektu, prof. Matthew Heath.  - Badanie pokazuje to, że ludzie mogą jeździć na rowerze lub chodzić energicznie przez krótki czas, nawet jednorazowo i uzyskać natychmiastowe korzyści – dodał.

Podczas badania uczestnicy siedzieli i czytali czasopisma, albo wykonywali dziesięciominutowy zestaw ćwiczeń - w zależności od możliwości fizycznych - od umiarkowanego do dynamicznego treningu na rowerze stacjonarnym. Po sesji czytania i ćwiczeń aerobowych naukowcy badali czas reakcji uczestników. Zadanie zaprojektowano tak, aby rzucić wyzwanie obszarom mózgu odpowiedzialnym za funkcje wykonawcze, takie jak podejmowanie decyzji.

- Ci, którzy ćwiczyli, wykazywali natychmiastową poprawę, ich reakcje były dokładniejsze, a czas reakcji krótszy o 50-milisekund niż wartości przed ćwiczeniami, może się wydawać że to niewiele, ale był to 14-procentowy wzrost wydajności -  powiedział Heath.

- Zawsze mówię moim uczniom, że zanim napiszą test lub egzamin, albo wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej - lub zrobią cokolwiek, związanego z funkcjami poznawczymi - powinni najpierw wykonać jakieś ćwiczenia - dodał Heath.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA