fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Naukowcy odkryli bakterie, które tuczą

To nie dieta, ale bakterie mogą odpowiadać za otyłość
shutterstock
Jesz białe pieczywo i tyjesz? Zmieniasz pieczywo na pełnoziarniste, a waga nadal nie spada? Być może powinieneś zrobić badanie kału.

Osoby z nadwagą często się skarżą, że jedzą takie same jedzenie jak ich szczupli znajomi. Dotychczas uważano, że to jedynie próba usprawiedliwiania własnego obżarstwa.

Zespół biochemików z Weizsman Institute of Science w Rehovot w Izraelu, pod kierownictwem Erana Elinava i Erana Segala, przeprowadził na grupie 20 osób badania dotyczące reakcji organizmu na spożywanie różnych rodzajów pieczywa. Naukowcy chcieli sprawdzić czy zdrowsze jest jedzenie standardowego chleba białego, tradycyjnego bochenka na zakwasie czy może zachwalanego przez wielu dietetyków pieczywa pełnoziarnistego.

Uczestnicy eksperymentu spożywali różne gatunki pieczywa przez tydzień. W tym czasie sprawdzano ich poziom glukozy we krwi oraz innych parametrów zdrowotnych.

Badania wykazały, że zarówno w grupie osób, które spożywały chleb na zakwasie, jak i w grupie jedzących wyłącznie pieczywo pełnoziarniste nie występują zmiany poziomu cukru we krwi. Ale kiedy naukowcy zaczęli badać każdą osobę indywidualnie, pojawił się inny wzorzec. Poziom cukru we krwi u niektórych osób wzrósł znacznie bardziej po zjedzeniu białego chleba w porównaniu z chlebem na zakwasie. Dla innych było odwrotnie.

Naukowcy uznali, że te reakcje nie są zależne od gatunku pieczywa, ale od innego czynnika związanego z metabolizmem osób biorących udział w eksperymencie.

W tym celu postanowiono przeanalizować zawartość drobnoustrojów w próbkach kału uczestników badań. Naukowcy doszli do wniosku, że za wzrost poziomu cukru we krwi, a także inne negatywne reakcje organizmów są odpowiedzialne dwa szczepy bakterii: Coprobacter fastidiosus i Lachnospiraceae 3146FAA. Badacze nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób bakterie zmieniają stężenie glukozy we krwi, ale podkreślają, że wyniki tych badań dowodzą, że wszelkie porady żywieniowe powinny być poprzedzone badaniami laboratoryjnymi próbek kału na obecność tych dwóch szczepów bakterii. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można ustalić skuteczną, spersonalizowaną dietę indywidualnie dobraną dla pacjenta.

Poprzednie prace tej samej grupy z Instytutu Naukowego Weizmanna w Rehovot w Izraelu wykazały, że reakcje różnych osób na jedzenie odmiennych rodzajów pokarmów bardzo od siebie odbiegają. Badania na myszach zasugerowały również, że różnice genetyczne mogą spowodować, że jedna grupa tych gryzoni przybiera na wadze, kiedy inną grupę zdecydowanie odchudza.

Wyniki eksperymentu naukowców z Weizsman Institute of Science potwierdzają wcześniejsze badania biochemików amerykańskich, którzy odkryli, że flora bakteryjna ludzi szczupłych i otyłych w znaczny sposób się różni. Osoby otyłe, które przechodziły przez liczne kuracje odchudzające, a potem znowu gwałtownie przybierały na wadze, mają w swoim przewodzie pokarmowym nadmiar bakterii z rodzaju Prevotella. Bakterie te wytwarzają wodór i współpracują z mikroorganizmami, które ten wodór pochłaniają. Efektem tego procesu jest nadmierna produkcja komórek tłuszczowych. Proces ten narasta, ponieważ czym bardziej tyjemy, tym więcej powstaje bakterii, które za ten proces odpowiadają. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA