Medycyna i zdrowie

Ranking Szpitali 2017 już 14 grudnia

123RF
To jedna z najbardziej oczekiwanych w branży zdrowotnej publikacji. Ranking cieszy się od lat dużym zainteresowaniem pacjentów i mediów.

Już w czwartek 14 grudnia poznamy najlepsze szpitale w Polsce, biorące udział w tegorocznej edycji Rankingu Szpitali, będącego częścią programu Bezpieczny Szpital Przyszłości.

Ranking zostanie opublikowany w internecie na stronie www.rankingszpitali.com.pl oraz w specjalnym dodatku do dziennika „Rzeczpospolita”.

Ta publikacja przybliża czytelnikom najlepsze placówki z całego kraju, także w podziale na województwa. Tegoroczna edycja uwzględnia wprowadzenie sieci szpitali.

Obszernemu dodatkowi towarzyszy gala, na której 14 grudnia tego roku w Warszawie spotkają się przedstawiciele 120 najlepszych szpitali publicznych i prywatnych.  

Od lat w rankingu bierze udział Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, zajmujący miejsce w ścisłej czołówce krajowej oraz w województwie lubelskim.

– Uczestniczymy w rankingu od pierwszej edycji. Doskonale pamiętam, że za pierwszym razem nie zmieściliśmy się w złotej setce szpitali – komentuje Dariusz Oleński, dyrektor naczelny szpitala. – Traktujemy ranking jako kolejną, bardzo ważną ocenę zewnętrzną naszej działalności. Daje nam możliwość porównania się z podobnymi najlepszymi szpitalami w Polsce. Przy tej okazji oceniają nas najbardziej kompetentni eksperci. Nie ukrywam, że ranking inspiruje nas do dalszego rozwoju.

Ranking ukazuje się w roku bardzo ważnym dla polskiego szpitalnictwa. Powstanie sieci szpitali spowodowało wiele zmian w organizacji tych placówek i rewolucję w podejściu do finansów w poszczególnych jednostkach.

– Nowa regulacja wymusza zdecydowanie większą odpowiedzialność i staranność w tworzeniu i realizacji budżetu przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie szpitalami – komentuje Waldemar Sułek, wiceprezes zarządu ds. finansowych w lubińskim MCZ SA. – To zarządy i dyrektorzy szpitali podejmować będą decyzje o podziale środków finansowych, z uwzględnieniem specyfiki własnych jednostek. Ważną rolę w tych decyzjach odgrywać będą zarówno struktura wewnętrzna jednostki, jak i otoczenie zewnętrzne na danym obszarze kraju. Niestety, brak jasno określonych zasad ustalania i monitorowania ryczałtów powoduje niepewność funkcjonowania w okresach przyszłych.

W ubiegłym roku najlepszym szpitalem okazało się Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. O tym, kto zwycięży w tym roku, przekonamy się za niespełna tydzień.

Organizatorem programu Bezpieczny Szpital Przyszłości – Ranking Szpitali jest firma doradcza IDEA Trade. Za merytoryczną stronę zestawienia odpowiada Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, a patronat nad wydarzeniem objął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym tego przedsięwzięcia.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL