fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Kto w zarządach mediów publicznych? Minister Gliński chce określać wymogi

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Minister kultury Piotr Gliński chce określać wymogi wobec kandydatów na członków zarządów mediów publicznych.

6 maja odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Jak informuje serwis Press, minister kultury Piotr Gliński chce określać wymogi wobec kandydatów, którzy mogą zostać członkami zarządów mediów publicznych.

Od połowy 2016 roku o powoływaniu i odwoływaniu decyduje Rada Mediów Narodowych. W organizowanych konkursach ustalane są kryteria, które muszą spełniać kandydaci. Później zarządy spółek powoływano bez rozpisywania konkursów.

Zdaniem Juliusza Brauna zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia pokazuje, że "ustawa o Radzie Mediów Narodowych była pisana na kolanie". - Powołano ustawą specjalny organ państwowy, a następnie okazało się, że inna ustawa ogranicza jego kompetencje i nikt na to nie wpadł wcześniej - skomentował.

”Przyjęcie takiej wykładni oznacza w praktyce, że minister, a więc przedstawiciel administracji rządowej, występując w roli walnego zgromadzenia, będzie miał pełną swobodę w każdorazowym określaniu wymogów wobec kandydatów do zarządu, co może powodować swobodne, dyskrecjonalne zmiany tych wymogów i blokowanie, lub ułatwianie w tej sposób powoływanie do zarządu określonych kandydatów” - stwierdził Braun.

Źródło: Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA