Media

"Newsweek": Doradca prezydenta Polski mówi o wstydzie Izraela za pasywność Żydów w czasie Holokaustu

Fotorzepa, Radek Pasterski
Doradca prezydenta Polski ocenia, że krytykowanie przez Izrael kontrowersyjnego prawa kryminalizującego niektóre stwierdzenia o roli kraju w czasie II wojny światowej wynika z "poczucia wstydu za pasywność Żydów w czasie Holokaustu" - pisze amerykański "Newsweek" odnotowując wywiad jakiego prof. Andrzej Zybertowicz udzielił "Polsce the Times".

"Newsweek" cytuje depeszę Associated Press, w której można przeczytać, że prof. Zybertowicz ocenił, iż izraelski sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o IPN ma charakter "antypolski".

"Prezydencki doradca powiedział, że opór ten wskazuje, iż Izrael 'walczy o zachowanie monopolu w temacie Holokaustu'" - relacjonuje "Newsweek".

"Newsweek" cytuje następnie wypowiedź prof. Zybertowicza, w której stwierdza on, że Żydzi sami nie rozliczyli się z pamięcią o własnych kolaborantach i szmalcownikach. Przytacza też słowa prof. Zybertowicza, który stwierdza, że "'religia' Holokaustu staje się symboliczną tarczą, jakiej Izrael używa do zajęcia specjalnej pozycji w świecie" dodając, że "tarcza ta ma chronić Izrael przed krytyką".

Autor notatki przypomina, że do izraelskiego sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o IPN dołączyły USA i Francja. Komentując słowa o pasywności Żydów w czasie Holokaustu przypomina natomiast o powstaniu w getcie i powstaniach w obozach koncentracyjnych w Treblince i Sobiborze.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę więzienia (do trzech lat) za twierdzenie, nie mające poparcia w faktach, iż naród polski ponosi odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej.

Źródło: Newsweek

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL