fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

BBC chciało serial o Pileckim. TVP zabrała głos

Fotorzepa, Piotr Guzik
Telewizja Polska informuje, że produkcją serialu o Witoldzie Pileckim miał zająć się producent, którego wcześniejsze dzieło "propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii".

Brytyjskie BBC chciało z Telewizją Polską nakręcić serial o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. TVP nie udzieliło oficjalnej odpowiedzi na tę propozycję.

Czytaj więcej: BBC proponowało serial o Pileckim. TVP nie odpowiedziało

Telewizja Polska wydała komunikat w tej sprawie. "Nie są prawdą doniesienia o rzekomym zaprzestaniu współpracy TVP z BBC. W czerwcu 2016 r. TVP podpisała list intencyjny z BBC i od tego czasu obie strony współpracują. Część rozmów z BBC dotyczy produkcji seriali o ważnych wydarzeniach historycznych i o wielkich Polakach, w tym o Witoldzie Pileckim" - czytamy w oświadczeniu.

"Jednak strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii" - czytamy dalej.

"TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju. TVP jest otwarta na wszelkie rozmowy w sprawie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim przy uwzględnieniu tego podstawowego zastrzeżenia. Niezależnie od rozmów z BBC telewizja publiczna podjęła własne prace nad stworzeniem serialu o życiu i działalności bohaterskiego rotmistrza" - tłumaczy TVP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA