700 mln funtów na studio filmowe. Ma przyciągnąć Netfliksa i Amazon

Pod Londynem powstanie nowe studio filmowe, które ma umocnić pozycję Wielkiej Brytanii na rynku filmowym.

Aktualizacja: 02.08.2021 13:15 Publikacja: 02.08.2021 12:38

700 mln funtów na studio filmowe. Ma przyciągnąć Netfliksa i Amazon

Foto: Bloomberg

Wielka Brytania należy do wiodących rynków produkcji filmowej na świecie, choć pozostaje w tyle za amerykańskim Hollywood i indyjskim Bollywood. W 2020 roku, a więc w czasie pandemii, która zatrzymała wiele produkcji filmowych i serialowych, na produkcję filmową i telewizyjną wydano w Zjednoczonym Królestwie 2,84 mld funtów (21 proc. mniej niż w 2019). Udział Wielkiej Brytanii w rynku produkcji filmowej ma szansę się zwiększyć – pod Londynem ma powstać nowe studio produkcji filmowej.

Za działkę o powierzchni ponad 36 hektarów (91 akrów) w Broxbourne, Hertforshire około 20 mil na północ od Londynu na której powstanie studio zapłacono 120 mln funtów. Kwotę wyłożyły Blackstone Real Estate Partners i Hudson Pacific Properties, które mają już w Kalifornii grupę studiów pod nazwą Sunset Studios. Przyszłe podlondyńskie studio filmowe okrzyknięto na razie „rozszerzeniem Sunset Studios". Sunset Studios znane jest z takich produkcji, jak „La La Land" czy „Zoolander".

Inwestorzy mają nadzieję, że nowe studio skłoni takie marki jak Netflix i Amazon do kręcenia swoich produkcji w Wielkiej Brytanii. Na rozwój studia ma zostać wydane około 700 mln funtów.

- Dzięki naszemu doświadczeniu w rozwijaniu i obsłudze najnowocześniejszych kampusów medialnych oraz zasobom Blackstone i obecnej pozycji na rynku jesteśmy przekonani, że ten obiekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wiodących twórców treści – stwierdził w cytowanym przez CNBC oświadczeniu Victor Coleman, prezes Hudson Pacific.

Inwestorzy twierdzą, że ich inwestycja stworzy ponad 4500 tysiąca miejsc pracy dla okolicznej ludności i wpompuje w lokalną gospodarkę ponad 300 mln funtów roczni.

- To fantastyczna szansa dla mieszkańców naszej gminy – stwierdził Lewis Cocking, przewodniczący rady Broxbourne.

Zadowolenie z inwestycji wyraził także Oliver Dowden, minister kultury Wielkiej Brytanii.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami