fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Fiskus żąda od TVN 110 mln zł

materiały prasowe
Izba Administracji Skarbowej zarzuca spółce, że, łącząc platformę „n" z Cyfrą +, nie zapłaciła należnego podatku.

TVN, który zasięgał przed tamtą transakcją opinii ekspertów, nie zgadza się z taka interpretacją i kieruje sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", w ubiegłym tygodniu TVN dostał decyzję Izby Administracji Skarbowej nakazującą zapłatę zaległego 110 mln zł podatku dochodowego wraz z odsetkami .

- Scripps Networks Interactive (amerykański właściciel TVN - red.) i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln zł zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu – podał TVN w oświadczeniu, przekazanym „Rzeczpospolitej".

Takie procesy trwają zazwyczaj kilka lat, w ich trakcie sporna kwota cały czas rośnie, bo przez cały czas narastają od niej odsetki.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej nie skomentował nam sprawy, podając, że „wiązałoby się to bowiem z naruszeniem przepisów prawa o tajemnicy skarbowej". Podobną odpowiedź dostaliśmy z resortu finansów.

Sprawa dotyczy sytuacji z przed pięciu lat, gdy TVN wniósł swój udział w platformie 'n' w zamian za 32 proc. udziałów w połączonym nowym biznesie – obecnej platformie nc+. TVN rozliczył wtedy kwotę przelaną za 32 proc. udziałów do nowej spółki zarządzającej platformą nc+ (prawie 2 mld zł) jako koszt i nie zapłacił od niej podatku, bo została ona przeznaczona na szybką spłatę długu ciążącego na platformie cyfrowej. Urzędnicy uznali to jednak z mocy tzw. art. 199a Ordynacji Podatkowej (zakłada, że pod jedną czynnością podatkową jest ukryta inna taka czynność) za konwersję wierzytelności, czyli finansowy zabieg o charakterze bezgotówkowym. TVN w komunikacie broni się posiadanymi wytycznymi z resortu finansów.

- Przed dokonaniem transakcji TVN zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby mieć pewność, że sposób rozliczenia transakcji jest zgodny z obowiązującym prawem. TVN zastosowała się do wytycznych Ministerstwa Finansów – podaje spółka w oświadczeniu. Jak dodaje, podejście spółki było też „zgodne z opiniami otrzymanymi od największych międzynarodowych firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, a następnie potwierdzone audytami'.

- Ponadto w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. TVN na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach – podaje spółka.

Jeden z prawników, z którym rozmawiała „Rz", nieoficjalnie powiedział nam, nie znając dokumentów sprawy, że jeśli problemem jest tylko fakt, iż pieniądze wpłacone przez TVN do nc+ od razu zostały przelane dalej na spłatę zadłużenia, winy po stronie spółki wykazać się nie da - problemem jest system prawny, który dopuszcza przeprowadzanie takich paradoksalnych zabiegów.

TVN, należąca w całości do SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE, amerykańskiej spółki notowanej na giełdzie NASDAQ, otrzymała decyzję Izby Administracji Skarbowej w związku z transakcją, która miała miejsce przed nabyciem TVN przez SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE. SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln PLN zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu.

Decyzja dotyczy zbycia przez TVN platformy "n" w 2012 r. Przed dokonaniem transakcji TVN zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby mieć pewność, że sposób rozliczenia transakcji jest zgodny z obowiązującym prawem. TVN zastosowała się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Podejście spółki było zgodne z opiniami otrzymanymi od największych międzynarodowych firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, a następnie potwierdzone audytami. Ponadto w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. TVN na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA