fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Bunt nadawców nowych naziemnych stacji

www.sxc.hu
Nadawcy kanałów z tzw. multipleksu ósmego buntują się przeciwko płaceniu Emitelowi za dosył tych stacji ustalonych stawek, bo ich zdaniem nie ma on obiecanego docelowego kształtu.

Problemem numer jeden kanałów Zoom TV, Metro TV, WP i Nowa TV jest to, że zasięg nowego pakietu cyfrowych stacji naziemnych jest wciąż mniejszy niż w przypadku innych multipleksów oraz że ich odbiór jest utrudniony z przyczyn technicznych. Problemem numer dwa jest fakt, że oferta multipleksu jest niepełna z uwagi na to, że nie ruszyły na nim wciąż trzy kanały TVP, w związku z czym widzowie otrzymali cztery nowe stacje, a nie siedem.

- Na koniec czerwca ten zasięg będzie już wynosił 95 proc. Słuchamy uwag rynku i spotykamy się z nadawcami na bieżąco – zapewniał Maciej Staszak z Emitela na trwającej teraz w Sopocie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Cyfrowej. Przyznał, że multipleks ósmy jest „słabszy" od pozostałych już działających, ale głównie z uwagi braku stacji TVP (Emitel zgłosił ten problem w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i czeka na odpowiedź urzędu), na co Emitel nie ma wpływu.

Nadawcy z nowego pakietu stacji są rozczarowani tym, jak się on rozwija.

– Wykorzystując krzaczki prawne i zgłaszając się do UKE z pytaniem o wolne częstotliwości MUX-8, Emitel doprowadził do tego, że multipleks w ogóle ruszył, choć np. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ogóle się do jego startu nie paliła – mówił Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej Grupy ZPR Media (nadawca m.in. Eski TV i Nowa TV).

– Teraz okazuje się, że ten multipleks jest wadliwy, a my wcale nie jesteśmy beneficjentami jego uruchomienia. Szacujemy, że żeby odbierać kanały z MUX-8, 60-70 proc. gospodarstw domowych w Polsce musi inaczej ustawić sobie antenę odbiorczą, bo są one nadawane na częstotliwościach o innej polaryzacji. W dodatku brak kanałów TVP powoduje, że oferta tego pakietu stacji jest mniej ciekawa i o tym będziemy jeszcze rozmawiać z KRRiT– dodawał.

Podobnie jak Zbigniew Benbenek, Jacek Świderski, prezes grupy Wirtualna Polska, która nadaje na MUX-8 kanał WP, zapowiedział, że spółka będzie się zgłaszała do Emitela w sprawie opłaty płaconej za nadawanie tej stacji (nadawcy płacą Emitelowi po 6 mln zł za stację rocznie).

– Jesteśmy na telewizyjnym rynku nowym graczem i nie chcemy zaczynać naszego współistnienia tam od awantura, ale kończy się nam cierpliwość. Jesteśmy spółką publiczną i po I kwartale musieliśmy tłumaczyć się inwestorom z tego, że strata (EBITDA – red.) nowego kanału wynosiła 4, a nie, jak planowaliśmy, 3 mln zł – mówił. Bartosz Hojka, prezes Agory, która nadaje na MUX-8 kanał Metro TV, dodawał, że nadawcy wspomnianych czterech stacji oczekują wsparcia w rozwiązaniu problemu z MUX-8 od regulatorów i „większego wysiłku ze strony Emitela w zakresie zwiększania jego zasięgu".

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, powiedział rpkom.pl, że najpierw trzeba ustalić, czy rzeczywiście zasięg MUX-8 jest niewystarczający. Trwają teraz prace w tej sprawie.

– Na razie nie ma żadnych danych, które by to unaoczniały – mówi. Pytany o to, czy możliwe byłoby rozpoczęcie nadawania kanałów z MUX-8 na innych częstotliwościach, Maciej Staszak z Emitela odpowiadał: - Nad tym powinno pochylić się UKE wraz z Instytutem Łączności. Są wolne zasoby częstotliwości, które umożliwiają uruchomienie kolejnego multipleksu .

Nadawcy nie chcą jednak kolejnego pakietu stacji. – Myślę, że multipleks ósmy będzie się rozwijał, bo nadawane na nim kanały, choć są na rynku nowe, są także nadawane kablowo i satelitarnie. Dajmy tym kanałom czas i poczekajmy trochę – przekonywał Kołodziejski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA