fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Duże zmiany w Multikinie: może przejąć Cinema 3D i ma nowego prezesa

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Warunkową zgodę na transakcję, w której Multikino przejmie Cinema 3D – wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunek to szansa dla Cinema City. Z Multikinem rozstał się Piotr Zygo, wieloletni prezes kinowej sieci.

- Nasze postępowanie wykazało, że zgoda na koncentrację oznaczałaby ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak wydanie zgody warunkowej. Stwierdziliśmy, że sprzedaż Cinema 3D w Galerii Morena spowoduje, że gdańscy konsumenci nadal będą mieli swobodę wyboru kina, w którym chcą obejrzeć film – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzasadniając decyzję, w której UOKIK zgodził się aby Multikino przejęło konkurencyjną sieć kin Cinema 3D.

Multikino prowadzi 32 kina w 27 miejscowościach, a Cinema 3D należące do rodziny Bartnickich jest właścicielem 12 kin w 12 miastach. Firmy czekały na decyzję UOKIK od lipca 2018 roku.

UOKIK po pierwszej analizie skierował postępowanie do tzw. drugiego etapu i wszczął analizy rynków w Trójmieście i Warszawie, gdzie działalność firm pokrywała się. W rezultacie analiz, UOKiK zgłosił zastrzeżenia do operacji stwierdzając, że mogłaby ograniczyć konkurencję na trzech rynkach: w Gdańsku oraz w dwóch miejscach w Warszawie (Galeria Atrium Reduta oraz Galeria Młociny w Warszawie). Kinami w Warszawie interesowała się Agora, właściciel sieci Helios.

W Trójmieście, Helios ma 3 kina w Gdańsku i jedno w Gdyni.

Z kolei Grupa Cinema City w ubiegłym roku zamknęła kino Krewetka w Gdańsku, a – jak wynika z listy kin na stronie internetowej - najbliższy multipleks ma obecnie w Starogardzie Gdańskim.

Jak widać po dzisiejszym komunikacie, ostatecznie UOKIK zmienił zdanie i za rynek, na którym koncentracja może mieć negatywne skutki uznał tylko Gdańsk i nakazał sprzedaż kina w Galerii Morena.

UOKiK wyznaczył Multikinu czas na zbycie kina w Galerii Morena, ale utajnił termin. To o tyle ważna informacja, że potencjalny inwestor może przeciągać negocjacje aby ostatecznie postawić pod ścianą drugą stronę i uzyskać korzystniejsze warunki.

Jego nabywca będzie musiał zostać zaakceptowany przez UOKiK, być wiarygodnym graczem na rynku kinowym oraz zagwarantować, że będzie prowadzić działalność kinową do 2026 roku.

Według UOKIKu, Multikino będzie musiało składać do urzędu raport z realizacji warunku.

Róża Adamcio odpowiedzialna za PR Multikina potwierdza tylko, że kinowa spółka dostała zgodę na przejęcie, ale jej szczegółów na razie nie komentuje. Według naszych informacji rozmowy na temat warunków operacji zostały zakończone w kwietniu. Z ramienia Multikina prowadził je Piotr Zygo wieloletni prezes kinowej sieci.

Jak wynika z naszych informacji, wraz z zakończeniem negocjacji z początkiem maja Piotr Zygo rozstał się z Multikinem, a jego miejsce zajął Paweł Świst, dotychczasowy wiceprezes ds. finansów i inwestycji, związany z firmą od 2008 roku.

Róża Adamcio potwierdza te informacje. Przekazała nam, że powodem zmiany były nowe plany zawodowe ustępującego prezesa.

Piotr Zygo nie chce na razie zdradzać swoich planów.

UOKIK wyliczył, że w ciągu ostatnich 15 lat 28 raz (trzeci w tym roku) zgadza się na przejęcie nakładając jednocześnie dodatkowe obowiązki na zgłaszającego transakcję. wydaje decyzję nakłada rozstrzyga jest to 28. rozstrzygnięcie nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję.

W przypadku kin, UOKiK uznał, że kina wielosalowe stanowią odrębny rynek od jednosalowych. Te pierwsze zlokalizowane są przeważnie w centrach handlowych oraz oferują bardziej zróżnicowany repertuar filmowy.

Obszar, na którym kina wielosalowe rywalizują o widza to zdaniem urzędu promień wyznaczony 30-minutowym czasem dojazdu samochodem osobowym po drogach publicznych. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni pokonać, żeby obejrzeć film.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA