Facebook na politycznym widelcu. Może pogrążyć prezydenta Dudę?

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, ma do ugaszenia kilka poważnych pożarów.
Bloomberg
Politycy PiS zaprzeczają, aby w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy jego sztab korzystał z usług kontrowersyjnej firmy Cambridge Analytica.

Polski wątek historii wykorzystywania nielegalnie zdobytych danych użytkowników Facebooka przez firmę Cambridge Analytica pojawił się za sprawą publikacji brytyjskiego „Guardiana". Dziennikarze stwierdzili, że język i metody stosowane przez Facebook w opisie np. „integralnego" znaczenia serwisu dla sukcesu kampanii Andrzeja Dudy czy szkockiego ruchu narodowego jest identyczny z tym, jaki stosowały firmy takie jak Cambridge Analytica. „Guardian", poza tą jedną ogólną uwagą, nie podaje jednak żadnych informacji, które wskazywałyby na udział Cambridge Analytica w wyborach prezydenckich w Polsce.

Odpowiedzialny za kampanię internetową w sztabie Andrzeja Dudy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w rozmowie z „Rzeczpospolitą" zaprzecza, by sztab korzystał z usług tej firmy. – Jest kompletną bzdurą jakakolwiek nasza współpraca z tymi instytucjami, które dzisiaj są podejrzane o to, że pracowały na nielegalnych danych Facebooka – mówi. Zap...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL