Kylian Mbappe: Szybki i grzeczny

Kylian Mbappe ojcem zwycięstwa Francji nad Argentyną. Zdobył dwa gole.

Aktualizacja: 01.07.2018 22:20 Publikacja: 01.07.2018 19:21

Kylian Mbappe (19 lat) jest pierwszym piłkarzem reprezentacji Francji urodzonym po tym, jak Francuzi

Kylian Mbappe (19 lat) jest pierwszym piłkarzem reprezentacji Francji urodzonym po tym, jak Francuzi w roku 1998 zostali mistrzami świata, pokonując w finale Brazylię 3:0

Foto: AFP

„Były ich tysiące. Przyszli zobaczyć Leo Messiego. Zobaczyli Kyliana Mbappe" – napisał dziennik „L'Equipe" po zwycięstwie Francji w 1/8 finału.

Mbappe w 13. minucie przeprowadził rajd. Sprint analizowali trenerzy piłkarscy, ale i lekkoatletyczni. Na 70-metrowym odcinku osiągnął w pewnym momencie maksymalną prędkość – 37,5 km/godz. Z piłką przy nodze, zmieniając kierunek, by minąć rywali!

Jest najmłodszym piłkarzem po Pele, który zdobył dwie bramki w fazie pucharowej mundialu. Brazylijczyk uczynił to na mistrzostwach w Szwecji w 1958 roku, gdy miał 17 lat i 8 miesięcy. Mbappe ma 19 lat i 6 miesięcy. Komentatorzy we Francji piszą, że w przyszłości może być jak Pele. „To mi bardzo schlebia, ale Pele to jednak zupełnie inna kategoria" – trzeźwo odpowiedział napastnik Paris Saint-Germain.

To jest chłopak z głową na karku, ulepiony z innej gliny niż wielu innych reprezentantów, za których jednak Francja się wstydziła. Grzeczny, zawsze uśmiechnięty i jak na swój wiek wyjątkowo dojrzały. Przeczy wizerunkowi łobuza z paryskich przedmieść, choć wychował się w blokowiskach niedaleko podparyskiego Saint-Denis – w Bondy.

Dziś na ścianie jednego z bloków w tej nieciekawej okolicy umieszczono jego wielką podobiznę, tak jak kiedyś malowano graffiti Zinedine Zidane'a na kamienicy stojącej na wybrzeżu Marsylii.

Do swojej krainy dzieciństwa Mbappe wciąż wraca. Jeszcze kiedy był piłkarzem Monaco i zdobywał tytuł z zespołem z Lazurowego Wybrzeża, przyjeżdżał na spotkania z dziećmi do swojej byłej szkoły w Bondy. Na mistrzostwa świata do Rosji wysłał 25-osobową wycieczkę uczniów z tej szkoły. Nadal odwiedza klub AS Bondy, w którym zaczynał karierę i gdzie pracował jego ojciec. Teraz ma bliżej, bo gra w PSG.

Mbappe zadeklarował, że premię za grę w mistrzostwach świata – a jeśli Francja wygra, może to być nawet 300 tys. euro – przekaże organizacjom charytatywnym. Od ubiegłego roku wspiera stowarzyszenie opiekujące się dziećmi przebywającymi w szpitalach. Zapowiedział, że premię wpłaci głównie na konto tej fundacji.

– Nigdy go o to nie prosiliśmy. Wystarczy, że jest naszym sponsorem – powiedział w wywiadzie dla francuskiego Canal+ Sebastien Ruffin, dyrektor organizacji. – To wspaniała osoba, mam wrażenie, że czerpie wielką przyjemność z tego, kiedy gra z chorymi dziećmi i może im pomóc – dodaje Ruffin.

Sport ma w genach. Jego ojciec grał w piłkę w regionalnych ligach, mama świetnie radziła sobie w piłce ręcznej, grając w najwyższej lidze. Tata później stał się także jego menedżerem i uczestniczył w negocjacjach transferowych z Monaco i PSG.

Ale bez ojcowskiej protekcji tylko ze względu na łatwo dostrzegalny talent 12-letni Mbappe trafił do prowadzonej przez narodową federację słynnej akademii w Clairefontaine. Uczestniczył w wyjątkowym projekcie prowadzonym wraz z redakcją „Le Monde" – „Les yeux dans les petites Bleues" (Oczy na młodych Niebieskich). Akcja była nawiązaniem do reportażu z mistrzostw świata w 1998 roku znanym w Polsce pod tytułem „Złoto dla Francuzów". Projekt miał pokazać, jak wychowuje się piłkarzy urodzonych w roku 1998, kiedy to Francja zdobyła mistrzostwo świata.

Mbappe urodził się kilka miesięcy po tym wydarzeniu, w grudniu 1998 roku, zresztą niedaleko areny finału Stade de France. Jest pierwszym piłkarzem w kadrze, który przyszedł na świat po francuskim mistrzostwie.

Po zaledwie dwóch latach z Clairefontaine przeprowadził się do szkółki piłkarskiej Monaco. Rodzice odrzucili propozycję, jaką im złożył Real Madryt. Monaco uważali za najlepszy wybór ze względu na klimat i brak presji. To w szkółce tego klubu wychował się najmłodszy do tej pory francuski mistrz świata Thierry Henry, do którego dziś Mbappe jest porównywany.

Wybór okazał się właściwy. Monaco wie, jak dbać o młodych piłkarzy i wprowadzać ich do dorosłego futbolu. Kolejne szczeble kariery – debiut w Ligue 1, pierwsza bramka, pierwszy kontrakt profesjonalny, pierwszy gol w Lidze Mistrzów, premierowy występ w reprezentacji – Mbappe pokonywał równie szybko, jak biega na boisku. Potrzebował na to półtora roku.

Latem 2017 roku za rekordową jak na nastolatka kwotę – 180 mln euro – przeszedł z Monaco do PSG. Gra w klubie, w którym można się zagubić od nadmiaru pieniędzy, oczekiwań i pokus. Ale na razie sprawnie pokonuje przeszkody na boisku i w życiu.

„Były ich tysiące. Przyszli zobaczyć Leo Messiego. Zobaczyli Kyliana Mbappe" – napisał dziennik „L'Equipe" po zwycięstwie Francji w 1/8 finału.

Mbappe w 13. minucie przeprowadził rajd. Sprint analizowali trenerzy piłkarscy, ale i lekkoatletyczni. Na 70-metrowym odcinku osiągnął w pewnym momencie maksymalną prędkość – 37,5 km/godz. Z piłką przy nodze, zmieniając kierunek, by minąć rywali!

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Igrzyska w Paryżu w mętnej wodzie. Sekwana wciąż jest brudna
Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto
Olimpizm
Leroy Merlin wchodzi na nowy rynek. Wykończy mieszkania medalistów z Paryża
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sport
Francuzi podzieleni w sprawie Rosjan. Mer Paryża kontra Emmanuel Macron