Belgia trzecią drużyną świata! Anglia bez medalu

Belgia wygrała z Anglią 2:0 w meczu o trzecie miejsce piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Rosji. To największy w historii sukces Belgii na mundialu.

Aktualizacja: 14.07.2018 19:16 Publikacja: 14.07.2018 16:04

Belgia walkę o awans do finału przegrała z Francją, której uległa 0:1. Z kolei Anglicy w półfinale po dogrywce przegrali z Chorwatami 1:2.

Mecz o trzecie miejsce zaczął się lepiej dla Belgów. Już w 4 minucie Romelu Lukaku znakomitym prostopadłym podaniem z głębi pola posłał w bój Nacera Chadliego, ten dobrze dograł piłkę w środek pola karnego, gdzie jak rasowy napastnik zachował się obrońca Thomas Meunier, który pewnym strzałem pokonał Jordana Pickforda.

W 8 minucie znów świetnie zagrał Romelu Lukaku, który - jak rasowy rozgrywający - posłał w bój Kevina De Bruyne. Ten próbował efektownie piętką zagrać piłkę do Edena Hazarda, ale zagranie to okazało się bardzo niedokładne.

W 9 minucie pierwszą dobrą okazję mieli Anglicy, ale Kieran Trippier, który dośrodkowywał z rzutu wolnego w pole karne posłał kolegom zbyt głębokie dośrodkowanie.

W 11 minucie Belgia mogła prowadzić 2:0 - po ładnej akcji strzał na bramkę Anglików oddał stojący zaledwie kilka metrów od bramki Kevin de Bruyne. piłka odbiła się jeszcze od nogi jednego z obrońców, ale rykoszet nie zmylił Pickforda na tyle, by ten nie zdołał odbić piłki. Podającym w tej sytuacji znów był Lukaku.

W 13 minucie pierwszy celny strzał na bramkę Thibaut Courtouisa oddali Anglicy - ale Fabian Delph strzelił wprost w belgijskiego bramkarza.

W 16 minucie kolejną znakomitą okazję mieli Belgowie. Tym razem świetnie prostopadle zagrał De Bruyne, ale wbiegający w pole karne Romelu Lukaku za daleko wypuścił sobie piłkę, dzięki czemu Pickford mógł zażegnać niebezpieczeństwo. Dwie minuty później z kolei Delph znalazł w polu karnym Raheema Sterlinga, który jednak bardzo długo zastanawiał się co z nią zrobić i w efekcie obrońcy belgijscy wybili piłkę. Chwilę później dynamicznie w belgijskie pole karne wpadł Ruben Loftus-Cheek, ale skończyło się na rajdzie do linii końcowej i rzucie rożnym. Po rzucie rożnym najwyżej wyskoczył Harry Maguire, który zdołał uderzyć piłkę - ale strzelił wprost w środek bramki, gdzie na futbolówkę spokojnie czekał Courtois.

W 23 minucie przed znakomitą szansą na wyrównanie stanął Harry Kane, któremu piłkę na ok. 14-15 metr przed bramką Courtois zagrał Sterling. Kane spróbował natychmiastowego uderzenia w róg bramki, ale nie trafił czysto w piłkę i ta minęła słupek belgijskiej bramki.

Belgia utrzymywała przewagę i kontrolowała grę. W 32 minucie w pole karne z piłką wpadł Eden Hazard, ale jego strzał został zablokowany. Chwilę później, po rzucie rożnym, w ekwilibrystyczny sposób na bramkę Pickforda próbował uderzyć Toby Alderweireld, ale uderzył nad bramką.

W 45 minucie bramkę do szatni mógł zdobyć Romelu Lukaku, który z impetem wystartował do piłki zagranej z głębi pola przez Youriego Tielemansa. Kiedy jednak składał się w polu karnym do strzału zablokować uderzenie zdołał goniący go John Stones.

Drugą połowę od ataków rozpoczęli Anglicy, ale w pierwszych minutach nie potrafili wypracować sobie sytuacji bramkowej. Prawą stroną atakował Loftus-Cheek, po jednej z wrzutek w pole karne bliski strzału był Stones, w 53 minucie niecelnie na bramkę uderzał rezerwowy Jesse Lingard - tor lotu piłki zmienić próbował jeszcze Kane, ale nie trafił w futbolówkę.

W 55 minucie na ataki Anglików odpowiedziała Belgia - De Bruyne znów zagrał prostopadle do Lukaku, ale ten znów źle przyjął piłkę i znów umożliwił dzięki temu wyjaśnienie sytuacji Pickfordowi.

W 68 minucie świetnie w pole karne Belgów wpadł Kieron Dyer, zdołał strzelić nad interweniującym Courtois, ale piłkę sprzed linii bramkowej wybił Alderweireld. W 73 minucie po wrzutce Trippiera z rzutu wolnego bliski gola był Maguire, który jednak głową uderzył tuż obok bramki.

W 77 minucie doskonałą kontrę wyprowadził Kevin De Bruyne. Pomocnik Manchesteru City dobrze rozegrał piłkę z Driesem Mertensem, ten ostatni, już w polu karnym, zagrał na prawą stronę do niepilnowanego Meuniera, a strzelec pierwszej bramki strzelił potężnie z woleja. Celnie - ale Pickford zdołał odbić piłkę.

Co nie udało się w 77 minucie, udało się pięć minut później. Znów w jednej z głównych ról wystąpił De Bruyne, który doskonale wypatrzył wychodzącego zza pleców obrońców Hazarda. Hazard dobrze przyjął piłkę, nie dał się dogonić obrońcy i pewnie strzelił obok Pickforda. 2:0!

Chwilę później Hazard zrewanżował się równie dobrym podaniem De Bruyne, ale strzał tego ostatniego ofiarną interwencją zablokował Stones.

Do końca meczu wynik już się nie zmienił - tym samym Belgia zajęła po raz pierwszy w historii trzecie miejsce na mundialu (w 1986 Belgowie przegrali mecz o trzecie miejsce). Anglia, po raz drugi w historii, była czwarta (poprzednio w 1990 roku).

Belgia - Anglia 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Thomas Meunier (4), 2:0 Eden Hazard (82)

Żółte kartki: Axel Witsel (Belgia), John Stones, Harry Maguire (Anglia)

Sędzia: Alireza Faghani (Iran)

Widzów: 64 406

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen - Thomas Meunier, Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Nacer Chadli (39. Thomas Vermaelen) - Youri Tielemans (78. Mousa Dembele), Romelu Lukaku (60. Dries Mertens), Eden Hazard

Anglia: Jordan Pickford - Phil Jones, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Ruben Loftus-Cheek (84. Dele Alli), Eric Dier, Fabian Delph, Danny Rose (46. Jesse Lingard) - Raheem Sterling (46. Marcus Rashford), Harry Kane.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
Paryż 2024. Dlaczego Adidas i BIZUU ubiorą polskich olimpijczyków
sport i polityka
Wybory samorządowe. Jak kibice piłkarscy wybierają prezydentów miast
Paryż 2024. Agenci czy bezdomni? Rosjanie toczą olimpijską wojnę domową
Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich