Messi odpada, Mbappe bohaterem! Francja-Argentyna 4:3

Po golu Antoine'a Griezmanna z rzutu karnego i Angela Di Marii Francja po 45 minutach remisowała z Argentyną 1:1 w meczu, którego stawką był udział w ćwierćfinale mistrzostw świata. Tuż po przerwie Argentyna wyszła na prowadzenie po golu Gabriela Mercado. Do wyrównania doprowadził Benjamin Pavard, a na prowadzenie Francję wyprowadził Kylian Mbappe. Chwilę później Mbappe strzelił kolejnego gola. W doliczonym czasie gry trzeciego gola dla Argentyny zdobył rezerwowy Kun Aguero. Ostatecznie awans do ćwierćfinału wywalczyła Francja wygrywając z Argentyną 4:3!

Aktualizacja: 30.06.2018 19:17 Publikacja: 30.06.2018 16:52

Francja zaczęła mecz z występującą bez klasycznego napastnika Argentyną (najbliżej bramki Llorisa grał Lionel Messi na pozycji "fałszywej 9") znacznie lepiej od rywali. W pierwszych minutach Argentyńczycy zupełnie nie radzili sobie z Kylianem Mbappe.

W 10 minucie niedokładne podanie Evera Banegi przechwycił pod swoją bramką Mbappe, który następnie pognał na bramkę Franco Armaniego, wygrał pojedynki biegowe z kolejnymi Argentyńczykami i został powalony w polu karnym przez Marcosa Rojo. Rzut karny na bramkę pewnie zamienił Griezmann.

Potem Mbappe jeszcze raz był za szybki dla Argentyńczyków, którzy ratowali się faulem tuż przed polem karnym. Francuzi nie zdołali jednak zamienić rzutu karnego na bramkę.

Argentyńczycy długo nie byli w stanie zagrozić bramce Llorisa - grali za wolno, niedokładnie, brakowało im napastnika, ponieważ Messi często pojawiał się w głębi pola próbując rozgrywać piłkę. Za to Francja miała jeszcze kilka sytuacji - raz Giroud nie sięgnął jednak głową piłki, innym razem fantastycznego podania Pogby nie wykorzystał Mbappe, który zamiast strzelać niepotrzebnie próbował kiwać się w polu karnym.

W 41 minucie Argentyna jednak nieoczekiwanie wyrównała. Po wyrzucie piłki z autu futbolówka trafiła do Banegi, ten zagrał przed pole karne do Angela Di Marii, a skrzydłowy PSG miał na tyle dużo czasu, że ułożył sobie piłkę na nodze i potężnym uderzeniem z ok. 22 metrów pokonał Llorisa. Był to pierwszy gol stracony na mundialu przez Francję po strzale zza pola karnego od meczu z ZSRR w 1986 roku.

Tuż po przerwie na prowadzenie wyszli Argentyńczycy. Najpierw Angel Di Maria popisał się dryblingiem przy linii bocznej pola karnego, po którym jeden z Francuzów musiał ratować się faulem. Po zagraniu z rzutu wolnego piłka trafiła do Lionela Messiego, który - mimo niezwykłego tłoku w polu karnym - zdołał oddać strzał w kierunku bramki Llorisa. Na drodze strzału stał jeszcze Gabriel Mercado, który zmienił kierunek lotu piłki myląc tym kompletnie francuskiego bramkarza.

W 55 minucie Argentyna omal nie straciła bramki po fatalnym błędzie Federico Fazio, który zagrał piłkę za słabo do swojego bramkarza, co próbował wykorzystać Griezmann, ale Fazio do spółki z bramkarzem naprawił swój błąd.

A w 57 minucie było już 2:2! Blaise Matuidi zagrał na skrzydło do Lucasa Hernandeza, ten wrzucił piłkę w pole karne, gdzie jednak nikt nie zdołał przeciąć tego dośrodkowania. Do futbolówki dopiero przed polem karnym dopadł Benjamin Pavard, który uderzył z woleja z ok. 20 metrów całkowicie nie do obrony. Fantastyczny gol!

W 62 minucie Francja wyszła na prowadzenie. Znów bardzo dobra akcja Francuzów, znów wrzutka w pole karne z lewej strony, tam w zamieszaniu piłkę wyłuskał Mbappe, który zdołał też oddać strzał - i piłka wylądowała w siatce!

Cztery minuty później Mbappe po raz kolejny zachwycił szybkością - jedno długie prostopadłe podanie pozwoliło przenieść akcję spod bramki Francji pod bramkę Argentyny, tam Giroud trącił piłkę kierując ją w stronę rozpędzającego się Mbappe, a ten pewnym strzałem pokonał Armaniego.

Trafienia Mbappe dodały Francuzom skrzydeł - po dobrym podaniu Paula Pogby w dobrej sytuacji w polu karnym znalazł się Giroud, ale uderzył tuż obok słupka.

Argentyna próbowała atakować, ale długo biła głową w mur. Raz w pole karne wpadł rezerwowy Kun Aguero, ale nie zdołał oddać groźnego strzału. Efektownym dryblingiem popisał się Messi, który jednak w momencie oddawania strzału stracił równowagę i strzelił wprost w Llorisa. Już w doliczonym czasie gry Messi zdołał jednak dokładnie dośrodkować piłkę na głowę Kuna Aguero, który pewnym uderzeniem pokonał Llorisa! 4:3! Do końca meczu pozostawało wtedy już tylko półtorej minuty.

Argentyna miała jeszcze swoją szansę - Aguero zagrał do Maximiliano Mezy, ten wrzucił piłkę na pole karne, tam był Fazio, ale rezerwowy obrońca przeniósł piłkę nad poprzeczką. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie. Awans do ćwierćfinału wywalczyła Francja - i był to z pewnością najlepszy dotąd mecz mundialu w Rosji.

Francja - Argentyna 4:3 (1:1)

Bramki: 1:0 Antoine Griezmann (13. karny), 1:1 Angel di Maria (41), 1:2 Gabriel Mercado (48), 2:2 Benjamin Pavard (57), 3:2 Kylian Mbappe (64), 4:2 Kylian Mbappe (68), 4:3 Sergio Aguero (90)

Żółte kartki: Blaise Matuidi, Benjamin Pavard, Olivier Giroud (Francja), Marcos Rojo, Nicolas Tagliafico, Javier Mascherano, Ever Banega, Nicolas Otamendi (Argentyna)

Sędzia: Alireza Faghani (Iran)

Widzów: 42 873

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, N'Golo Kante, Kylian Mbappe (89. Florian Thauvin), Antoine Griezmann (83. Nabil Fekir), Blaise Matuidi (75. Corentin Tolisso) - Olivier Giroud

Argentyna: Franco Armani - Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Marcos Rojo (46. Federico Fazio), Nicolas Tagliafico - Ever Banega, Javier Mascherano, Enzo Perez (66. Sergio Aguero) - Cristian Pavon (75. Maximiliano Meza), Lionel Messi, Angel di Maria.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
Paryż 2024. Dlaczego Adidas i BIZUU ubiorą polskich olimpijczyków
sport i polityka
Wybory samorządowe. Jak kibice piłkarscy wybierają prezydentów miast
Paryż 2024. Agenci czy bezdomni? Rosjanie toczą olimpijską wojnę domową
Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich