Polska - Japonia 1:0. Reprezentacja pożegnała się z mistrzostwami świata w Rosji

W ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw świata Polacy pokonali Japonię 1:0. Mimo porażki Japończycy awansowali do fazy pucharowej. O awansie zdecydowała liczba kartek.

Aktualizacja: 29.06.2018 00:25 Publikacja: 29.06.2018 00:01

Polska - Japonia 1:0

Bramki: Bednarek (59')

Japonia: Eiji Kawashima - Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Tomoaki Makino, Yuto Nagatomo - Gotoku Sakai, Hotaru Yamaguchi, Shinji Okazaki (47. Yuya Osako), Gaku Shibasaki, Takashi Usami (65. Takashi Inui) - Yoshinori Muto (82. Makoto Hasebe).

Polska: Łukasz Fabiański - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Artur Jędrzejczyk - Rafał Kurzawa (80. Sławomir Peszko), Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (79. Łukasz Teodorczyk), Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Sędzia: Janny Sikazwe (Zambia)

Relacja na żywo:

19:31

Dziękujemy za udział w relacji

19:26

- Przed meczem mówiłem, że przewartościowaliśmy nasze cele. Ten główny niestety był nieosiągalny i ciągle nam z tego powodu smutno. Oczywiście przyjdzie czas na dokładne analizy, natomiast dzisiaj chcieliśmy ten mecz wygrać, sprawić trochę radości kibicom i sobie samym - mówił po wygranym spotkaniu polskiej reprezentacji z Japonią selekcjoner Adam Nawałka. Powtórzył, że po nieudanych mistrzostwach świata oddaje się do dyspozycji zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

19:19

- Jeżeli ktoś teraz myśli, że byliśmy blisko wyjścia z grupy, bo zabrakło punktu, to się myli. Popełniliśmy wcześniej zbyt dużo błędów, zbyt wielu zawodników było w słabej formie - powiedział Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, po wygranej polskiej reprezentacji z Japonią w ostatnim meczu biało-czerwonych na mistrzostwach świata w Rosji.

19:09

19:05

Znamy ostateczne rozstrzygnięcia w grupie H. Polacy zakończyli rywalizację na ostatnim miejscu. Do dalszej fazy turnieju awansowały reprezentacje Kolumbii i Japonii. O awansie naszych dzisiejszych rywali zdecydowała klasyfikacja fair-play.

18:50

- Końcowa faza spotkania była totalnym kabaretem, nie wiedziałem, o co tak właściwie chodzi. My chcieliśmy za wszelką cenę wygrać, Japończyków satysfakcjonowała nawet jednobramkowa porażka. Nie patrząc na nich, jestem zadowolony, że my swój cel osiągnęliśmy - mówił po wygranej polskiej reprezentacji w ostatnim meczu na mundialu Kamil Grosicki.

18:41

18:22

Konferencja po meczu:

18:18

- Myślę, że to było dla nas najważniejsze, żebyśmy wygrali ten mecz. Nieudany dla nas mundial, ale z podniesioną głową wrócimy, bo wygraliśmy ten ostatni mecz i takie było nasze założenie - powiedział Jan Bednarek, strzelec jedynego gola w ostatnim meczu Polaków na mundialu, który biało-czerwoni wygrali z Japończykami.

18:12

Czy trener chciałby nadal prowadzić kadrę? - To nie czas i miejsce na mówienie o tym - dodał Nawałka.

18:10

- Przewartościowaliśmy nasze cele. Przyjdzie czas na analizy. Chcieliśmy dziś sprawić trochę radości kibicom i sobie samym. Dziś zawodnicy stanęli na wysokości zadania. To było zasłużone zwycięstwo - powiedział Adam Nawałka.

18:09

- Powiedziałem chłopakom w szatni, że chcę w końcu zobaczyć na twarzach uśmiechy - powiedział po meczu Kamil Glik

18:02

18:00

17:59

90'

W drugim meczu Kolumbia pokonała Senegal 1:0. Kolumbia i Japonia wychodzą z grupy

90'

Koniec meczu!

90'

90'

Od kilku minut przy linii bocznej stoi Błaszczykowski. Nie może wejść na boisko, bo Japończycy wymieniają piłkę między obrońcami.

89'

Sędzia dolicza trzy minuty.

87'

Japończycy już tylko odliczają minuty do końca meczu. Nie ustają gwizdy.

84'

Gwizdy na trybunach, bo Japończycy grają na czas. Prowadzenie Kolumbii oznacza, że Japonia wychodzi z grupy. Ma taki sam bilans jak Senegal, ale o awansie decyduje liczba kartek.

83'

Japończycy wykorzystali limit zmian. Hasebe zastąpił Muto

80'

Ostatnie 10 minut Polski na mundialu w Rosji

79'

Dwie zmiany w naszej reprezentacji. Na boisko wchodzą Łukasz Teodorczyk i Sławomir Peszko, a występ na mundialu kończą Rafał Kurzawa i Piotr Zieliński.

77'

W polu karnym Japończyków znowu najlepiej odnajduje się Glik. Obrońca strzela ponad bramką.

75'

Kolumbia wychodzi na prowadzenie w meczu z Senegalem.

73'

Grosicki mocno w pole karne do Lewandowskiego. Kapitan z pierwszej piłki uderza na bramkę, ale nadal mamy 1:0.

71'

Yoshida mocno uderzył po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale piłka przeleciała nad bramką.

67'

Po zmianie wyniku inaczej wygląda postawa obu zespołów. Więcej gry na połowie przeciwnika. Japonia musi zaryzykować, a Polacy liczą na bramkę z kontry.

65'

Druga zmiana Japończyków. Schodzi Usami, wchodzi Inui.

64'

62'

Japończycy spadają na trzecie miejsce w tabeli.

60'

Rzut wolny z głębi pola wykonywał Kurzawa. Do piłki doszedł Bednarek i z pierwszej piłki pokonał Kawashimę.

59'

Gol! Bednarek!

58'

Zobaczymy dziś bramki w Wołgogradzie?

57'

Zamieszanie w polu karnym naszej reprezentacji. Uderzenie z przewrotki próbował Makino, ale piłka minęła bramkę fabiańskiego.

56'

W drugim meczu również utrzymuje się bezbramkowy remis.

55'

53'

Ciekawa kontra naszego zespołu. W pole karne zagrywał Grosicki, sam na sam wychodził Zieliński, ale szybciej do piłki doszedł bramkarz rywali.

47'

Pierwsza zmiana w drużynie Japonii. Boisko opuścił Okazaki, a na placu gry pojawił się Osako.

46'

Zaczynamy drugą połowę.

46'

46'

Koniec pierwszej połowy. Jeśli tak będzie wyglądała gra po przerwie w wykonaniu naszych zawodników, to nikt za Polakami w Rosji nie będzie tęsknił. Sporo strat, mało okazji, dużo gry na własnej połowie.

45'

Sędzia dolicza 1 minutę.

43'

Głośne gwizdy kibiców. Polacy głęboko cofnięci wymieniają piłkę między obrońcami.

41'

37'

Polacy mogli wyjść z szybką kontrą. Zieliński próbował na wyjście podać do Lewandowskiego, ale piłkę przechwycił obrońca Japonii. Tylko rzut rożny dla naszej reprezentacji.

36'

Posiadanie piłki: 58 do 42 dla Polaków. Z tej przewagi nic nie wynika.

33'

Świetna interwencja Kawashimy! W pole karne dogrywał Bereszyński, a głową strzelał Grosicki. Bramkarz Japonii z linii wybił piłkę. Technologia goal-line pokazała, że piłka nie przekroczyła linii całym obwodem. Najlepsza okazja Polaków w tym spotkaniu.

31'

Na trybunach cisza, co jest zrozumiałe, bo poziom spotkania nie zachwyca.

27'

Piłkę po rzucie rożnym wybijał w naszym polu karnym Lewandowski.

24'

Krychowiak - Glik - Bednarek - Glik - Krychowiak. Sporo gry między naszymi obrońcami.

22'

Fabiański dobrze wszedł w to spotkanie. Rzut wolny wykonywali Japończycy, a nasz bramkarz pewnie łapie piłkę. Apeluje do zawodników z pola, by szybciej wymieniali piłkę.

20'

Drugi rzut rożny dla Polaków. Głową uderzał Glik, ale zdaniem sędziego faulował jednego z rywali.

19'

Raport z meczu Kolumbia - Senegal:

Sędzia podyktował rzut karny dla Senegalu, ale po zapoznaniu się z powtórką VAR zmienił decyzję.

17'

Japończycy kolejny raz przewidują zagrania naszych pomocników. Sporo strat Polaków.

16'

Najpierw zza pola pola karnego strzału próbował Lewandowski, ale piłka trafiła w obrońcę, a kilkanaście sekund później swoją okazję miał Sakai. Pewnie broni Fabiański.

13'

Kolejna dobra interwencja Fabiańskiego. Zza pola karnego mocno uderzał Usami.

11'

Duży błąd Bednarka. Obrońca podał do napastnika rywali. Po dośrodkowaniu Okazaki uderzył głową obok bramki Fabiańskiego.

9'

Od dłuższego czasu Polacy utrzymywali się przy piłce, jednak nie przenosili gry na połowę rywali. Mało ruchu w grze naszych reprezentantów.

6'

Odważnie w pole karne rywali próbował wbiec Jędrzejczyk, ale stracił piłkę. Japończycy próbowali przeprowadzić szybką akcję, na szczęście zostali zatrzymani.

4'

Pierwsza szybka kontra naszego zespołu. Grosicki szukał w polu karnym Lewandowskiego, ale piłka nie dotarła do naszego kapitana.

2'

Japońscy obrońcy powoli wymieniają piłkę między sobą. Polacy bronią na swojej połowie.

1'

Już w 30 sekundzie interweniować musiał Fabiański. Po chwili piłka była już po drugiej stronie boiska, a rzut rożny dla naszego zespołu wykonywał Kurzawa.

16:00

Gramy!

15:55

Zawodnicy w pełnym skupieniu odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Za chwilę zaczynamy!

15:54

15:53

Kibice czekają, zawodnicy za chwilę wyjdą na murawę

15:44

Wyniki Polaków na mundialu to także moja porażka, bo przegrali ludzie, których lubię. To też przykrość pokoleniowa. Kiedy Zbigniew Boniek przedstawiał Adama Nawałkę jako trenera kadry, razem z Dariuszem Szpakowskim publicznie cieszyliśmy się, mówiąc: „jak nie wy, to kto" - pisze Stefan Szczepłek.

15:43

W takich ustawieniach wybiegną zespoły grupy H:

15:40

Pożegnanie z mundialem będzie prawdopodobnie jednocześnie pożegnaniem z selekcjonerem.

Nieuchronne rozstanie z trenerem Nawałką

15:34

15:30

15:29

Na profilu "Rzeczpospolitej" na Twitterze możecie wziąć udział w sondzie. Kto wygra mecz?

15:22

O 16 rozpocznie się drugie spotkanie grupy H. Senegal zmierzy się z Kolumbią. Selekcjonerzy podali składy:

Senegal: 16-Khadim N'Diaye - 21-Lamine Gassama, 6-Salif Sane, 3-Kalidou Koulibaly, 12-Youssouf Sabaly - 18-Ismaila Sarr, 8-Cheikhou Kouyate, 5-Idrissa Gueye - 20-Keita Balde, 19-Mbaye Niang, 10-Sadio Mane.

Kolumbia: 1-David Ospina - 4-Santiago Arias, 23-Davinson Sanchez, 13-Yerry Mina, 17-Johan Mojica - 11-Juan Cuadrado, 15-Mateus Uribe, 20-Juan Fernando Quintero, 6-Carlos Sanchez, 10-James Rodriguez - 9-Radamel Falcao.

15:21

Znamy też skład reprezentacji Japonii:

1-Eiji Kawashima - 19-Hiroki Sakai, 22-Maya Yoshida, 20-Tomoaki Makino, 5-Juto Nagatomo - 21-Gotoku Sakai, 16-Hotaru Yamaguchi, 9-Shinji Okazaki, 7-Gaku Shibasaki, 11-Takashi Usami - 13-Yoshinori Muto.

15:18

Jak prawdopodobnie będzie wyglądała przyszłość reprezentacji przewiduje Piotr Żelazny.

Po porażce Polski na mundialu: Rewolucji nie będzie

15:11

Jakiś miesiąc temu, już po zwolnieniu z funkcji trenera Japonii Vahida Halilhodzicia młodzi japońscy dziennikarze zwrócili się do mnie z prośbą o wywiad. Znam po japońsku dwa słowa: dziękuję i do widzenia, więc zgodziłem się z radością. Spytałem co ich sprowadza akurat do mnie, a nie do Roberta Lewandowskiego lub Adama Nawałki. Odpowiedzieli, że szukają w Polsce kogoś, kto pamięta wydarzenia futbolowe XX wieku i komputer w Tokio wyrzucił moje nazwisko.

Felieton Stefana Szczepłka

15:03

Na stadionie są już pierwsi kibice z Polski

15:02

Jaka pogoda jest obecnie w Wołgogradzie? Termometry wskazują aż 36°C

15:00

Początek meczu za 60 minut. Przypomnijmy, jak potoczyły się spotkania z Senegalem i Kolumbią:

14:35

Przypomnijmy, co na mundialu działo się wczoraj. Z turniejem niespodziewanie pożegnali się Niemcy. Z grupy F do dalszej fazy wyszły reprezentacje Szwecji i Meksyku. W grupy E dalej w grze są Brazylia i Szwajcaria.

14:27

Niepewna jest przyszłość Adama Nawałki po mistrzostwach świata? Selekcjoner powinien pożegnać się z reprezentacją? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

14:22

14:10

Dla naszej reprezentacji to mecz o honor i pierwsze punkty na mundialu w Rosji. Japończykom do awansu wystarczy remis. Czytaj więcej

14:00

Smutny mecz i wielki żal

Miało być inaczej. Do Rosji pojechała reprezentacja składająca się z piłkarzy, którzy mogli czuć się na mundialu jak u siebie. Bohaterów liczonych w milionach euro transferów, uczestników Ligi Mistrzów, którzy wielki futbol znają z autopsji, a nie z telewizji i gry na konsoli.

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
Paryż 2024. Agenci czy bezdomni? Rosjanie toczą olimpijską wojnę domową
Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich
Igrzyska w Paryżu w mętnej wodzie. Sekwana wciąż jest brudna
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto