fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MP Konta bankowe

Promocje bankowe na wiosnę. Czym teraz kuszą klientów

Promocje bankowe 2019 : Warunkiem promocji jest często nie tylko otwarcie konta, ale również przeniesienie rachunku z innego banku
Adobe Stock
Banki, chcąc utrzymać bądź przyciągnąć klientów, coraz częściej przygotowują specjalne oferty promocyjne.

Kuszenie promocjami nie powinno wpływać na wybór banku. Dodatkowy bonus jest wprawdzie mile widziany, ale warto wiedzieć, co się będzie miało, kiedy już zostanie się stałym klientem.

Dotyczy to przede wszystkim kont oszczędnościowych, których reklamowane oprocentowanie zawsze jest atrakcyjne, zwłaszcza na tle konkurencji, ale tylko w promocji, czyli przez trzy, cztery miesiące, czasem sześć. Później naliczanie odsetek spada do minimum, a stały klient przestaje być obiektem zainteresowania banku, bo już został pozyskany.

Podobnie jest z rachunkami rozliczeniowo-oszczędnościowymi, choć nazwa ROR przestała mieć znaczenie od czasu, kiedy rachunki przestały pełnić funkcję oszczędnościową. Przy rosnącej inflacji i braku oprocentowania kont trzymanie na nich pieniędzy ma taki sam sens jak oszczędzanie w przysłowiowej skarpecie. I tu, i tam realnie się traci.

Stawianie na mobilnych

Konto jest jednak potrzebne, choćby po to, aby wpływało na nie wynagrodzenie, dlaczego więc przy jego założeniu nie skusić się na dodatkowy bonus. Procentów z wpływów i tak nie będzie, a premiowanych ofert przybywa. Bank nie jest jednak instytucją charytatywną i pieniędzy za nic nie rozdaje, nawet jeśli zależy mu na pozyskaniu nowych klientów.

ING Bank Śląski np. oferuje za założenie Konta Direct 140 zł. Decyzję trzeba podjąć do końca czerwca, ale otrzymanie pierwszych 100 zł wymaga wydania 1 tys. zł do 31 sierpnia, przy czym wszystkie transakcje trzeba opłacić kartą lub Blikiem.

Płacenie kartą za codzienne zakupy nie jest trudne, ale nie wszyscy robią to jeszcze przez internet. Tymczasem otrzymanie kolejnych 20 zł wymaga zawarcia trzech transakcji w sieci i opłacenia ich Blikiem, co oznacza, że bankowi zależy na pozyskaniu klienta, który zainstaluje jego aplikację w smartfonie i zacznie się nim posługiwać. Nie ma też możliwości na końcowy bonus, jeżeli do banku nie zacznie wpływać wynagrodzenie. Jego wysokość nie jest wprawdzie wysoka, bo wystarczy 1 tys. zł, ale to oznacza, że nie można sobie otworzyć drugiego konta, tylko trzeba do banku przenieść stary rachunek, którego numer został wcześniej podany pracodawcy. Osoby, które nie mają ochoty korzystać z Blika, choć warto, i przenosić rachunku do innego, mogą się de facto zadowolić 100 zł.

promocje bankowe 2019Nie brakuje zachęt do brania pożyczek i kredytów. Każdy pretekst jest dobry, aby zdobyć nowego klienta. Fot Adobe Stock

Promocje bankowe: Walka o klienta

Tyle co w ING Banku Śląskim można też dostać za otwarcie Konta Przekorzystnego, Konta Świat Premium lub Eurokonta Prestiżowego w Pekao SA. Wprawdzie bank wymaga otworzenia konta z kartą lub z usługą bankowości elektronicznej Pekao24, uprawniającą do korzystania z PeoPay, ale wyboru nie ogranicza i nie stawia dodatkowych warunków dotyczących zakupów i sposobów płacenia za nie. Czy warto wiązać się z Pekao SA ze względu na jego inne oferty, np. lokat z mało atrakcyjnym oprocentowaniem, to już zupełnie inna sprawa. Zwłaszcza że za przeniesienie wynagrodzenia znacznie więcej daje Santander Bank.

Santander oferuje 200 zł, a właściwie cztery razy po 50 zł, jeżeli na nowo otwarte konto będzie wpływał, podobnie jak w ING Banku Śląskim, przynajmniej 1 tys. zł. Za wpływ 1 tys. zł można też dostać 100 zł w Credit Agricole, ale bank, który prowadzi bardzo ekspansywną politykę pozyskiwania nowych klientów, ma też propozycję dla tych, którzy zarabiają więcej. Przy zapewnieniu wpływu wynagrodzenia min. 3 tys. zł można liczyć na 300 zł premii. Warunkiem jej dostania jest jednak nie tylko otwarcie konta, ale również przeniesienie rachunku z innego banku. Celem wysokiej nagrody jest więc odbieranie klientów konkurencji.

Są też propozycje dla klientów z grubymi portfelami. Prym wiedzie Citibank, który proponuje za założenie konta Citiprioriti, oferując 3 proc. na koncie oszczędnościowym przez 6 miesięcy. Konto wymaga jednak wpływu 5 tys. zł miesięcznie lub utrzymywania na nim za friko 30 tys. zł, aby za rachunek nie płacić. Nie jest to więc propozycja dla tych, którzy lubią, jak ich pieniądze pracują.

Klient akwizytorem

Jak nie udaje się przekupić nowych klientów, zawsze można zmobilizować do działania starych. Na większe przywileje liczyć nie mogą, więc jest szansa, że za pieniądze lub dodatkowe bonusy przyciągną kolejnych. To jeden ze sposobów pozyskiwania nowych klientów. Kto się postara najbardziej, dostanie najwięcej.

Credit Agricole np. płaci za każdą głowę 62 zł i jest gotowy na opłacenie dziesięciu. Można więc zarobić 620 zł. Getin Bank za polecenia jest gotowy zapłacić 500 zł.

Można też polecać karty kredytowe. Citibank np. daje 100 zł za chętnego na kartę Citi Simplicity. Kto się skusi, dostanie 250 zł. Dostanie jednak teoretycznie, w rzeczywistości skuteczne polecenie klienta warte jest 6 tys. pkt na zakupy w RTV EURO AGD w programie Priceless Specials. Nowy klient jest więcej wart, więc dostaje 15 tys. pkt. Jeden i drugi muszą jednak zapisać się w programie, który jest programem MasterCarda i każdy posiadacz karty tego wydawcy, bez względu na to, którego banku jest klientem, może zbierać punkty bez podejmowania decyzji o związaniu się z kolejną instytucją.

BNP Paribas proponuje natomiast za polecenie karty kredytowej 400 zł na zakupy w internetowym sklepie morele.net. Nagrodę będzie się jednak dostawało w czterech kolejnych miesiącach. W każdym będzie przysługiwało 100 zł, jeżeli w tym czasie wyda się co najmniej tysiąc złotych. Santander Bank proponuje natomiast 80 zł za każde skuteczne polecenie bez limitu liczby poleceń, ale pieniądze dostanie się pod warunkiem, że polecony zapłaci minimum 300 zł za zakupy kartą debetową, mobilną lub Blikiem do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarł umowę na Konto Jakie Chcę albo Konto Vip. Poleconych nie tylko więc trzeba zwerbować, ale również pilnować, aby dotrzymali warunków.

[table id=16 /]

Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA