fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MP Firma

  • 13.04.2021

Innowatorzy wciąż mają szanse na dotacje

Dotacje na innowacje na koniec 2020. Szanse ma każdy projekt, który cechuje się innowacyjnością. Uczestnik konkursu musi być jednak właścicielem pomysłu
Adobe Stock
PARP organizuje dla przedsiębiorców konkurs. Tym razem na zwycięzców czeka 600 tys. zł, 100 tys. zł jako nagroda główna i po 25 tys. zł za wyróżnienie.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju już po raz 23. organizują konkurs „Polski produkt przyszłości”. Wnioski można składać do 29 października.

W poprzednich edycjach rozpatrzono prawie 1,1 tys. projektów, 56 nagrodzono, a 122 wyróżniono. Wszystkie mają szanse zaistnieć nie tylko na polskim rynku.

– Poza wymiarem finansowym konkurs ma też znaczący wpływ na budowanie wzajemnych relacji i pogłębianie współpracy w zakresie B+R przez rodzime przedsiębiorstwa i instytucje naukowe – mówi Izabela Banaś, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w PARP.

Projekty z potencjałem

Tym razem – jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, była już wicepremier i minister rozwoju – budzą nadzieje innowacyjne pomysły, które w dobie pandemii mogłyby ułatwić codzienne życie i tym samym być motorem napędowym polskiej gospodarki, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

– Jestem pewna, że po raz kolejny dzięki konkursowi „Polski produkt przyszłości” uda się wybrać i nagrodzić najoryginalniejsze nowoczesne technologie, produkty czy też kreatywne rozwiązania, które już wkrótce mogłyby stać się doskonałą wizytówką polskich innowatorów na całym świecie, a także stanowić potwierdzenie potencjału gospodarczego naszego kraju – mówiła Jadwiga Emilewicz w dniu ogłoszenia naboru.

Konkurs jest pomostem między przedsiębiorstwami, które chcą wdrażać innowacje, a sektorem B+R.

– Organizowany przez PARP i NCBR konkurs to inicjatywa, która doskonale oddaje istotę pracy wykonywanej na co dzień przez obie agencje na rzecz rodzimych twórców technologii. Pokazuje, jak wiele form ma wsparcie, które pozwala im realizować nowatorskie projekty i komercjalizować wyniki prac B+R. Przyjazna dla innowatorów legislacja oraz programy MNiSW, takie jak między innymi doktoraty wdrożeniowe, ułatwiają prowadzenie działalności innowacyjnej – podkreśla Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Szanse na zdobycie nagrody mają wszystkie sektory. Projekty powinny być jednak co najmniej na etapie prac wdrożeniowych lub wdrożone nie dawniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku konkursowego. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaznacza, że nagroda lub wyróżnienie w konkursie mają być potwierdzeniem, że proces badawczy zakończył się sukcesem w postaci komercjalizacji B+R.

– Zwycięzcy i laureaci „Polskiego produktu przyszłości” realizują ambitne projekty i wyznaczają trendy w swoich dziedzinach, promując przy okazji polską myśl techniczną i technologiczną – dodaje.

W konkursie mogą wziąć udział uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski. Uczestnicy mogą do niego przystąpić indywidualnie bądź zgłosić projekt opracowany wspólnie przez instytucję i firmę.

Nagrodę główną za projekt zgłoszony w ubiegłym roku – w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy – przyznano w marcu tego roku firmie StethoMe za inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy i umożliwia pacjentowi wykonanie samodzielnego badania w domu.

W kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki nagodzony został Otoimplant – proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym. Wyróżniono też fotowoltaiczną szybę z warstwą na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń o 80 proc., zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon, system obrazowania krtani i produkt stymulujący odporność roślin, a więc projekty z bardzo różnych dziedzin.

Bonus dla najmłodszych

Szanse ma każdy projekt, który cechuje się innowacyjnością. Uczestnik konkursu musi jednak być właścicielem autorskich praw majątkowych, patentowych lub innych praw własności intelektualnej dotyczącej zgłaszanego produktu. Przewidziano, podobnie jak w ubiegłych latach, trzy kategorie, w których będą przyznawane nagrody: produkt przyszłości przedsiębiorcy, produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. Będą też przyznawane nagrody specjalne za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, który działa na rynku nie dłużej niż trzy lata, produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz z ekoinnowacji, choć mogą też być odstępstwa i ukłon w stronę innych branż.

Konkurs jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. Patronat nad konkursem objęły Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PARP przyjmuje też wnioski w konkursie „Wzór na konkurencję”, którego celem jest wsparcie wykorzystania profesjonalnych usług wzorniczych przez sektor MŚP. Wprawdzie pierwszy etap już się zakończył, ale do 31 października będzie trwał drugi, w którym jest szansa na dotację cyklu wdrożeniowego. Wnioski mogą składać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej. Planowana jest też jeszcze w tym roku kolejna edycja konkursu „Design dla przedsiębiorców”, dającego możliwość sfinansowania projektu, którego efektem będzie wdrożenie nowego lub ulepszonego wyrobu albo usługi.

Technologie dla środowiska

Zmienił się też harmonogram w programie „Inteligentny rozwój”. Jest nowy konkurs w poddziałaniu „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”. W konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju mogą być składane projekty B+R+I obejmujące fazę badań i rozwoju oraz pierwszego wdrożenia przemysłowego, wpisujące się w łańcuch wartości technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI). Chodzi o innowacyjne projekty, które przyczynią się do obniżenia negatywnego wpływu na środowisko. Muszą się więc wpisywać w cele Europejskiego Zielonego Ładu określone przez Komisję Europejską.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się 23 września i potrwa do 7 października br. Do rozdysponowania jest 700 mln zł.

Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA