fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MP Finanse domowe

Polacy brną w długi. Zaciągają pożyczkę za pożyczką

Brniemy w długi.
Adobe Stock
Polacy zadłużają się na coraz większe kwoty. Ponad dwie trzecie pożyczkobiorców ma do spłaty więcej niż jedną pożyczkę.

W I połowie 2020 r. zwiększyła się znacząco wartość udzielanych pożyczek – wskazują wyniki badania „Sektor instytucji pożyczkowych w I półroczu 2020 r.” Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

W minionym półroczu, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., odnotowano wzrost o 19,2 proc. przeciętnej wartości udzielonej pożyczki (w ujęciu bezwzględnym o 488 zł), a w porównaniu z wartością obliczoną dla całego 2019 roku wzrost był na poziomie 12 proc. (bezwzględnie o 324 zł).

blisko 70 proc. klientów instytucji pożyczkowych decyduje się na kolejna pożyczkę mając już do spłaty inne zobowiązania kredytowe.

Wśród klientów, którym udzielono pożyczki w ostatnim kwartale, prawie 1/4 miała w momencie podjęcia nowego zobowiązania co najmniej 3 inne aktywne pożyczki.

– Pożyczki pieniężne wielokrotnie stanowią źródło pokrycia bieżących wydatków dla konsumenta lub niedoboru w budżecie domowym. W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy pogarsza się sytuacja indywidualnego konsumenta, może dojść do sytuacji, w których liczba zaciągniętych zobowiązań jest większa, niż zazwyczaj. Najważniejsza jest jednak zdolność do spłaty pożyczek, co jest wypadkową stanu budżetu domowego. Jeśli ten się pogarsza i widoki na spłatę kolejnego zobowiązania są złe, powinniśmy zrezygnować z tej formy finansowania – ocenia Marcin Czugan, prezes ZPF.

Zwiększony popyt na finansowanie nie przekłada się jednak na jego dostępność. Po niekorzystnych dla branży pożyczkowej orzeczeniach sądowych (tzw. małe TSUE) oraz wprowadzeniu przepisów I tarczy antykryzysowej (obniżenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych) wiosną bieżącego roku branża odnotowała wyraźny spadek liczby i wartości udzielanych pożyczek. W I połowie 2020 roku instytucje pożyczkowe uczestniczące w badaniu ZPF udzieliły pożyczek na cele konsumpcyjne o wartości 560,5 mln zł. Jest to wartość niższa o 25,6 proc. (bezwzględnie o 193,31 mln zł) od tej odnotowanej w I połowie 2019 r.

Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA