fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MP Finanse domowe

Koszt budowy domu w 2021. Tanio już było

Koszt budowy domu 2021. Analitycy twierdzą, że ceny materiałów i usług budowanych nadal będą rosły i trudno przewidzieć skalę wzrostów
Shutterstock
Ile kosztuje budowa domu? Nigdy nie było tak drogo, a ceny mogą dalej rosnąć. Sprawdzamy koszt budowy domu 140m2.

Całkowity koszt budowy piętrowego 140-metrowego domu w 2021 r. to około 700 tys. zł netto. Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie deweloperskim, 23 proc. to koszt działki, a ponad 20 proc. wszystkich kosztów ponosi się na wykończenie wnętrza. Należy zaznaczyć, że do wyliczeń zostały przyjęte średnie ceny zarówno materiałów, jak i robocizny, obowiązujące w I kwartale 2021 roku. W porównaniu z ubiegłym roku całkowity koszt budowy domy wzrósł o ponad 10 proc. Średnia cena metra kwadratowego domu uwzględniająca jego wykończenie, koszt zakupu działki, postawienie ogrodzenia i zrobienie ogrodu wynosi prawie 5 tys. zł.

koszt budowy domu 2021Koszt budowy domu 2021. Pierwszy koszt budowy domu to zakup działki.Ceny działek zależą od regionu, za kilkadziesiąt złotych nadal można kupić działkę na rubieżach Lubelszczyzny czy Podkarpacia. Fot. Adobe Stock

koszt budowy domu 2021Koszt budowy domu w 2021 roku

Cena działki pod budowę domu

Pierwszym kosztem, jest bez wątpienia zakup działki. Założyliśmy, że dom stanie na 800-metrowej działce, której cena wraz z przyłączami wyniesie 160 tys. zł. Ceny działek zależą od wielu czynników: miejscowości, odległości od miasta, uzbrojenia, mody na dane region itd. Uzbrojoną działkę można kupić w cenie od 40 tys. zł do nawet miliona zł.

Jeśli działka nie jest uzbrojona trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, że wyposażenie działki w niezbędne media – wodę, kanalizację, prąd oraz gaz zajmuje trochę czasu. Uzbrojenie działki można sprawdzić w urzędzie gminy w wydziale kartografii i geodezji jeszcze przed zakupem gruntu. Koszt uzbrojenia działki w potrzebne media zależy od trzech podstawowych aspektów: mocy przyłączeniowej, liczby działek budowlanych, które znajdują się na danym obszarze oraz rejonu i właściciela sieci.

[table id=30 /]

ile kosztuje budowa domu 2021Koszt budowy domu 2021. Boom na rynku budowlanym mocno winduje ceny materiałów i robocizny. Budowa domu w 2021 r. jest o 40 proc. droższa niż cztery lata temu. Fot. Adobe Stock

Projekt i budowa domu

Podstawą budowy domu jest projekt. Można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 1500–4000 zł, czy też wykonać projekt indywidualny za 5–15 tys. zł. Założyliśmy, że szacowany projekt domu będzie miał prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Jest to piętrowy dom o powierzchni 140 mkw., dwóch poziomach po 70 mkw. (około 125 mkw. powierzchni użytkowej). W stanie deweloperskim dom posiadał: okna, drzwi wejściowe, bramę, elewację i ocieplenie, komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), tynki, posadzki i parapety. Do obliczeń zostały wykorzystane średnie ceny netto za materiały budowlane i robociznę z I kwartału 2021 roku. Oznacza to, że w przypadku zatrudnienia firmy budowlanej, która dostarcza materiały (z robocizną) trzeba doliczyć 8-procentowy podatek VAT, a jeżeli materiały zakupimy osobno, to VAT najczęściej wyniesie 23 proc. Trzeba zaznaczyć, że wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu.

Całkowity koszt netto poszczególnych etapów budowy wynosi:

– stan surowy otwarty (fundamenty, ściany, stropy, dach) – koszt 177 tys. zł, cena za mkw. – 1264 zł;

– stan surowy zamknięty (dochodzą okna, drzwi, brama garażowa) – koszt 207 tys. zł, cena za mkw. – 1479 zł;

– stan deweloperski stan analogiczny jak mieszkanie od dewelopera – (instalacje wewnętrzne, tynki, gładź, elewacja, ocieplenie dachu, posadzki, kotłownia z piecem) – koszt 358 tys. zł cena za mkw. – 2557 zł;

koszt budowy domu 2021 140 m2

Prace wykończeniowe w domu

Wykończenie mieszkania to już bardzo indywidualna sprawa, koszty mogą różnić się nawet kilkudziesięciokrotnie. Przykładowo ceny paneli podłogowych zaczynają się od 15 zł za mkw., a koszt mkw. podłogi z drewna egzotycznego to 500 zł. Wszystko zależy od funduszy. Do wyliczeń przyjęliśmy, iż całkowity koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania wynosi 150 tys. zł.

Trzeba jeszcze uwzględnić koszt ogrodu. Przykładowy koszt projektu koncepcyjnego typowego ogrodu, o powierzchni około 500 mkw., wynosi od 1600 do 6000 zł – za mkw. zapłacimy średnio około 3–6 zł, za projekt ogrodu oraz zakup i nasadzenie roślin zapłacimy średnio od 20 zł do 40 zł za mkw. Jeśli interesuje nas profesjonalna aranżacja ogrodu, powinniśmy przygotować się na wydatki od około 5000 do około 25 000 zł.

Koszt ogrodzenia domu, zależy od materiału, z którego zostanie zrobione: kamień drewno, metal. Średnio trzeba liczyć około 100 zł za metr bieżący ogrodzenia.

[table id=32 /]

koszt budowy domu 2021Średni koszt budowy parterowego domu o powierzchni 140 mkw. w stanie surowym zamkniętym wynosi 207 tys. zł, a w stanie deweloperskim już 358 tys. zł. Jeszcze trzeba pamiętać o wykończeniu: w zależności od standardu to koszt od 100 do nawet 300 tys. zł. W związku z dużym popytem rosną ceny działek budowlanych. Za metr kwadratowy działki w Warszawie trzeba zapłacić średnio prawie 660 zł, a w Zakopanem blisko 600 zł. Fot. Adobe Stock

Koszt budowy domu 2021: dom a mieszkanie

Czy nadal opłaca się budować dom? Jak wynika z naszych wyliczeń koszt budowy mkw. domu (stan deweloperski i działka) wynosi 3721 zł. Jeszcze taniej jest, gdy posiadamy działkę – średnio metr kwadratowy kosztuje – 2557 zł. Natomiast za metr kwadratowy mieszkania w bloku trzeba w zależności od lokalizacji zapłacić od 3000 do nawet ponad 30 tys. zł. Obecnie ceny mieszkań także mocno idą w górę.

Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA