fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MP Finanse domowe

Kwota wolna od podatku w 2021 roku

kwota wolna od podatku 2021
Adobe Stock
Kwota wolna od podatku 2021. Jak wygląda sytuacja w Polsce, jakie zmiany nastąpiły na przestrzeni minionych lat oraz jakie są wysokości tych kwot w państwach sąsiednich?

Zanim się rozliczymy

Czym tak naprawdę jest kwota wolna od podatku? To ustalony przez ustawodawcę limit dochodu, od którego podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku do właściwego urzędu skarbowego. Progi podatkowe obowiązują podatników rozliczających się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, a także odprowadzających zaliczki w ciągu roku podatkowego.

Trzeba pamiętać, że w Polsce od niedawna obowiązuje przepis, że osoby do 26 roku życia, które zostały zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie nie muszą płacić PIT-u. Jest to duże ułatwienie dla młodych ludzi wkraczających na rynek pracy.

Osoby, które nie uzyskały żadnego dochodu w 2020 roku oraz nie prowadziły działalności gospodarczej są zwolnione z obowiązku wypełniania rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Kwota wolna od podatku 2021 w Polsce

Na rok 2021 w Polsce kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Oznacza to, że jeśli w zeszłym roku zarobiliśmy równowartość tej kwoty lub mniej, nasz dochód nie ulega opodatkowaniu. Trzeba pamiętać, że to nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia PIT-u. Jeśli natomiast suma naszego dochodu wyniesie 8001 zł brutto, wówczas automatycznie podatek zostanie naliczony. Czas złożenia deklaracji mija 30 kwietnia 2021 roku, dlatego nie warto zwlekać z rozliczeniem do ostatniej chwili.

W przypadku przekroczenia wyżej wspomnianej kwoty nasz dochód kwalifikuje się do pierwszego progu podatkowego. Wówczas płacimy podatek w wysokości 17 proc. pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek.

Gdy uzyskamy dochód wyższy niż 85 528 zł zostanie nam naliczony podatek w wysokości 17 proc. od kwoty bazowej oraz 32 proc. od kwoty powyżej 85 528 zł minus kwota zmniejszająca podatek.

Podatek na przestrzeni dekady

W ciągu 10 lat wysokość kwoty wolnej od podatku ulegała podwyższeniu. Poniższa tabelka ukazuje wzrost tej wartości:

[table id=26 /]

W latach 2009-2016 kwota wolna od podatku nie ulegała zmianie i wynosiła 3091 zł. Po 2000 roku ustawodawca kilka razy zwiększał tę kwotę, a na przełomie 2017/2018 roku nastąpiła zmiana w naliczaniu podatku przy użyciu tak zwanej kwoty dygresywnej, która maleje wraz ze wzrostem dochodów i oblicza się ją za pomocą wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów. Wszelkie informacje na temat kwoty zmniejszającej podatek są zawarte w Dzienniku Ustaw w art. 34 ust. 7 ustawy lub w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Co u naszych sąsiadów?

Ciężko jest zerojedynkowo porównywać systemy podatkowe w poszczególnych państwach ze względu na różnicujące parametry, jak na przykład kwota dla podatników wychowujących dzieci czy opłacanie składek ubezpieczeniowych. Jednakże w zestawieniu z innymi krajami wypadamy całkiem blado.

U naszych zachodnich sąsiadów progi są wyższe. W Niemczech w 2021 roku kwota wyniosła 9744 €, czyli podwyższyła się o 336 € względem poprzedniego roku. We Francji ta kwota wynosi 10 064 €, a w Wielkiej Brytanii 12 500 L. Warto pamiętać, że podczas analizy wysokości kwoty wolnej od podatku trzeba zapoznać się z indywidualnym systemem podatkowym danego kraju.

Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA