fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Ford usprawnia klimatyzację i oszczędza pół miliona euro

O tym, jak sprawna klimatyzacja konieczna jest dla zapewnienia ciągłości produkcji przekonał się Ford. Należącą do koncernu fabrykę silników w Kolonii nękały przestoje z powodu awarii klimatyzatorów.

Zarządzona kontrola wykazała, że do naprawy lub wymiany kwalifikuje się przeszło jedna dziesiąta tych urządzeń. W dodatku większość z nich nie miała za sobą długiego okresu eksploatacji – okazało się, że średnio liczyły zaledwie pięć lat. Kontrolę efektywności i sprawności systemu klimatyzacji w kolońskiej fabryce przeprowadziła firma Rittal. Oceniono pracę przeszło 220 klimatyzatorów oraz ich komponentów pod względem zanieczyszczenia, uszkodzeń i hałasu powodowanego przez łożyska.

Po weryfikacji przygotowali listę kontrolną konserwacji i propozycje modyfikacji urządzeń. Sporządzona kalkulacja efektywności energetycznej pokazała możliwość zaoszczędzenia ponad pół miliona euro w ciągu 10 lat ich eksploatacji oraz niespełna 2,5 roku potrzebnych na zamortyzowanie się nowych klimatyzatorów. Dla perspektywicznego rozwiązania problemów z klimatyzatorami zespół serwisowy Rittal zbudował instalację testową. Wykazała oszczędności w konsumowanej energii na poziomie prawie 89 proc.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA