fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Test ADAC: Bezkluczykowy dostęp ułatwia kradzież auta

Niemiecki automobilklub ADAC i austriacki partner ÖAMTC odkryli w ponad 270 samochodach z bezkluczykowym systemem zamykania i otwierania drzwi bardzo łatwo można otworzyć i skraść auto.

Przetestowano 273 samochodów z systemem „ Keyless Go”. Tylko do czterech modeli nie udało się włamać. Według automobilklubu samochody z bezkluczykowymi systemami dostępu są obecnie znacznie łatwiejsze do kradzieży niż inne, tradycyjne auta. W testach ADAC tylko do czterech modeli Jaguara i Land Rovera nie udało się włamać.

Bezkluczykowy dostęp do auta.

Jak przekonuje ADAC wiedza, taka jak hakowanie lub deszyfrowanie danych, nie jest konieczne do otwarcia samochodu z systemem bezkluczykowym. Otwarcie możliwe jest dzięki legalnie dostępnemu przedłużaczowi zasięgu, za pomocą którego można otworzyć auta w kilka sekund i odjechać bez pozostawiania widocznych śladów włamania. Złodzieje muszą być z jednym urządzeniem w pobliżu klucza, a z drugim w pobliżu drzwi samochodu. Sygnały radiowe rozciągają się na kilkaset metrów tak więc jeśli klucz jest w domu lub właściciel siedzi w restauracji z kluczami w kieszeni to jest znakomity moment na kradzież takiego auta. Urządzenia, których elementy można kupić w każdym sklepie elektronicznym da się zbudować w odpowiednie narzędzie do otwierania aut za kwotę kilkuset złotych.

Specjalne pokrowce chronią przed kradzieżą sygnału.

Jednym ze sposobów ochrony jest użycie specjalnych pokrowców na klucze, które blokują fale radiowe. Tyle, że ich użycie mija się to trochę z ideą bezkluczykowego otwierania drzwi. Kluczyk trzeba niestety przed każdym otwarciem i zamknięciem wyjmować z pokrowca.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA