fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Dieselgate: Jest akt oskarżenia przeciw byłemu szefowi Audi

fot.: Krisztian Bocsi/Bloomberg
Prokuratura w Monachium oskarża Ruperta Stadlera, byłego szefa Audi w o jego zachowanie w sprawie afery Dieselgate. Stadler miał wiedzieć o manipulacjach, ale nic nie zrobił by powstrzymać sprzedaży zmanipulowanych samochodów.

W aferze Dieselgate prokuratura w Monachium oskarża Ruperta Stadlera, byłego prezesa Audi. On i trzy inne osoby są oskarżone o „oszustwo i fałszywe poświadczenie”. Według agencji informacyjnej Reuters pozostałe osoby to byli menedżerowie Audi i Porsche – Wolfgang Hatz i dwóch inżynierów. Podczas przesłuchań wszyscy odrzucili zarzuty prokuratorów.

Rupert Stadler / fot.: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Prokuratura oskarża pozostałych trzy osoby o opracowanie jednostek napędowych dla pojazdów marki Audi, Volkswagen i Porsche, których sterowniki były wyposażone w niedopuszczalną funkcję oprogramowania. Miała ona powodować redukcję poziomu spalin podczas badania technicznego samochodu stojącego na hamowni. 56-letni Stadler otrzymał oskarżenie, że „najpóźniej od końca września 2015 roku miał wiedzę na temat manipulacji i mimo to kontynuowała sprzedaż dotkniętych pojazdów marek Audi.”. Poza tym, według niektórych informacji Stadler próbował wpływać na świadków lub oskarżonych w tym procesie.

Rupert Stadler / fot. Pau Barrena/Bloomberg

Czy naprawdę dojdzie do procesu musi zdecydować sąd rejonowy w Monachium. Według informacji, akt oskarżenia obejmuje 250 712 sztuk samochodów Audi, 71 577 pojazdów Volkswagena i 112 131 aut Porsche. Dotknięta auta zostały sprzedane głównie na rynku amerykańskim i europejskim.

Rupert Stadler został aresztowany 18 czerwca 2018 roku za podejrzenie dokonania oszustwa. Przebywał w areszcie w Augsburgu-Gablingen cztery miesiące. Bez zgody prokuratora Stadler nie mógł kontaktować się z innymi oskarżonymi i ewentualnymi świadkami. Następcą Stadlera od początku roku jest Bram Schot.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA