fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Na polskie drogi poszło już 200 miliardów złotych

fot. GDDKiA
W tym tygodniu podpisana zostanie umowa na dokończenie autostradowej obwodnicy Częstochowy – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury (MI). Inwestycja, która miała być zrealizowana przez włoską firmę Salini, będzie finalizowana przez konsorcjum firm Budimex, Strabag i Budpol.

Jak wcześniej zapowiedziała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jeszcze przed końcem grudnia na odcinku autostrady A1 pomiędzy Blachownią a Rząsawą będzie można jechać dwiema jezdniami.

Rozgrzebany fragment autostrady A1 pod CzęstochowąFragment autostrady A1 pod Częstochową ma być przejezdny do końca roku / fot. GDDKiA

Do tej pory w ramach obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (PBDK) zakończono budowę 58 odcinków o łącznej długości 821 kilometrów. W realizacji jest 108 odcinków wartych 54 mld złotych, których łączna długość sięga 1363 kilometrów. 8 fragmentów dróg objętych jest przetargami – liczą łącznie 114 kilometrów. Według informacji MI, do tej pory zrealizowano lub rozpoczęto realizację blisko 70 proc. projektów ujętych w PBDK. To 65 proc. łącznej długości dróg zaplanowanych w programie. Przeznaczono na nie 60 procent limitu PBDK wynoszącego 135 mld złotych.

Kluczowym problemem w realizacji inwestycji jest wzrost kosztów z powodu drożejących materiałów budowalnych i rosnących kosztów pracy. – Obserwujemy systematyczny wzrost ofert przetargowych zmuszających GDDKiA do unieważniania przetargów – poinformował resort. Od początku realizacji PBDK unieważniono 19 przetargów, z czego osiem rozpoczętych w 2018 roku. Dodatkowo GDDKiA odstąpiła od dziewięciu kontraktów, realizowanych głównie przez firmy włoskie. To 5 procent wszystkich realizowanych zadań. – W naszej ocenie sytuacja, jaka miała miejsce w przypadku tych projektów wynikała ze znacznie zaniżonych wartości ofert, wynikających z chęci przerzucenia przez duże zagraniczne firmy części ryzyk inwestycyjnych na polskich podwykonawców – tłumaczy ministerstwo.

Obecnie do ruchu oddanych jest 3838 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1639 kilometrów autostrad (sfinalizowane 82 proc. sieci) i 2200 kilometrów dróg ekspresowych (39 proc.). Docelowa sieć autostrad i dróg ekspresowych ma liczyć około 7650 km, w tym około 2000 kilometrów autostrad. Od 2004 r. do końca 2018 roku wydatki na budowę i utrzymanie dróg krajowych przekroczyły 200 mld złotych.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA