fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Ładowanie elektrycznego auta w pięć minut? W Chinach to możliwe

W Państwie Środka powstała pierwsza, automatyczna stacja wymiany baterii. Docelowo takich punktów ma powstać pięć tysięcy, a czas operacji ma być zbliżony do tankowania samochodu spalinowego.

Pomysłodawcą stworzenia stacji wymiany akumulatorów samochodów elektrycznych jest firma Nio, uznawana za chiński odpowiednik Tesli. Według marki, wymiana baterii ma być alternatywną dla osób, które nie chcą „uziemiać” samochodu na parę godzin, na całą procedurę ładowania.

Stacja wymiany baterii Nio Power Swap Station 2.0 ma pozwalać na wymianę 312 akumulatorów dziennie. Cały proces zajmuje mniej więcej tyle samo czasu co tankowanie auta o napędzie konwencjonalnym. Warto dodać, że Nio ma już doświadczenie w podmianie rozładowanych akumulatorów na ich pełne odpowiedniki. Pierwsze tego typu punkty uruchomiła w 2014 roku. Od tego czasu udało się z powodzeniem przeprowadzić 500 tysięcy takich operacji. W efekcie udoskonalenia technologii, trzykrotnie przyspieszony został proces wymiany, a tym samym możliwość obsługi większej liczby klientów. Pierwszy punkt z nowej serii został zlokalizowany w Pekinie.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA