fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Uwaga na nowy mandat za podróż w niebezpiecznych warunkach

fot. AdobeStock
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowy zapis do kodeksu wykroczeń. Dotyczy mandatu za podróż w niebezpiecznych warunkach. Zmianę zaakceptował już premier Mateusz Morawiecki.

Taryfikator mandatów został wzbogacony o nową pozycję, która obowiązuje od 10 kwietnia 2021 roku. Urzędnicy postanowili przyjrzeć się artykułowi 117, który dotyczył utrzymania czystości i porządku. Do tej pory brzmiał on: § 1. „Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

Teraz do niego dołączył nowy podpunkt. W art. 117 §2 kodeksu wykroczeń, w punkcie 16a zapisano: „Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym”. Oznacza to, że za brak środków do dezynfekcji lub brud w pojeździe czy busie, policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 100 do 250 zł. Nieprzyjęcie mandatu może skończyć się skierowaniem wniosku o ukaranie do sanepidu. W tym przypadku kara administracyjna to od 5 do 30 tysięcy złotych, czyli tyle samo co w przypadku kary za brak zasłaniania usta i nosa.

fot. AdobeStock

Warto przypomnieć, że we własnym samochodzie, motocyklu, czterokołowcu czy motorowerze nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Jednak w przypadku kontroli policji, trzeba to zrobić. Zdjąć maseczkę można jedynie na życzenie kontrolującego, w celu weryfikacji tożsamości. Przyda się ona też w razie awarii, kiedy konieczne jest np. wezwanie pomocy drogowej, wizyty w serwisie czy podczas wymiany opon. Za niedostosowanie się do wymogów może grozić mandat do 500 zł (art. 116 par. 1a). W sytuacji, kiedy osoby wiedzą o tym, że są chore na COVID-19 lub czekają na wynik testu i świadomie łamią obostrzenia, mogą zostać ukarane grzywną do 1000 zł. Odmowa przyjęcia mandatu, oznacza skierowanie wniosku do sądu (kara od 5 do 30 tys. zł).

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA