fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Tesla ma kłopoty finansowe? Rezygnuje z dużej inwestycji

Gigafactory 1 Tesli w amerykańskim stanie Nevada jest nadal w budowie. Nie wiadomo kiedy i czy inwestycja zostanie zakończona, bo Tesla wraz z japońskim parterem Panasonic z nieznanych przyczyn wstrzymały dalszą budowę.

W Gigafactory 1 Tesla buduje akumulatory oraz magazyny energii dla gospodarstw domowych. Fabryka znajduje się w pobliżu drugiego co do wielkości miasta hazardowego w Nevadzie, Reno i oczekuje się, że po ukończeniu będzie największym budynkiem produkcyjnym na świecie. W budowie jest od maja 2014 roku. Gotowa powinna być do 2020 roku. Od pierwszego kwartału 2016 roku produkowane są tu akumulatory. Japoński gigant z branży elektronicznej Panasonic zainwestuje w Gigafactory 1 sumę 3,9 miliarda dolarów. Japończycy zwiększyli wielkość inwestycji z pierwotnych 1,6 miliarda dolarów do prawie czterech miliardów po tym, jak poznali ilości zamówień wstępnych dla Tesli Model 3. Teraz nastąpił nagły zwrot akcji: Panasonic i Tesla zaprzestają inwestycji w Gigafactory 1.

Japoński magazyn biznesowy Nikkei przekazał informację bez podania źródła (prawdopodobnie pochodzi od osoby z Panasonica), że Tesla boryka się z problemami finansowymi. Ponadto marże zysku w branży baterii są dużo mniejsze niż zakładano, a popyt na pojazdy elektryczne jest w przyszłości niepewny. Dlatego Tesla i Panasonic nie zdecydowały się na dalszy rozwój Gigafactory 1.

Tesla podała krótkie oświadczenie, w którym był przekaz, że firma inwestuje nadal środki, ale przygląda się dokładnie gdzie. Faktem jest, że w Szanghaju Amerykanie właśnie rozpoczynają kolejny duży plac budowy Gigafactory 3. Pierwsze budynki powstaną tam już w maju 2019 roku, a sama budowa postępuje z dużym tempie. Więc jak to zwykle u Elona Muska – nic do końca nie wiadomi i nic nie jest pewne.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA