fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Tu i teraz

Pandemia wzmocniła rynek pojazdów zelektryfikowanych

W 2020 roku światowa sprzedaż pojazdów elektrycznych zwiększyła się o 43 proc. do ponad 3 milionów sztuk. Jest to odwrotny trend w stosunku do ogólnego spadku sprzedaży aut o jedną piątą, w czasie trwającej pandemii COVID-19.

Promocja samochodów elektrycznych jest coraz bardziej widoczna. W minionym, trudnym roku dla świata, okazało się, że dla aut zasilanych z gniazdka był on całkiem niezły. Wie coś o tym Tesla, która sprzedała najwięcej samochodów elektrycznych, dostarczając do klientów prawie 500 tysięcy sztuk. Tuż za nią uplasował się Volkswagen – podał The Guardian. Sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych (BEV i PHEV) stanowiła 4,2 proc. globalnego rynku pojazdów. Jest to zdecydowany przeskok w odniesieniu do 2,5 proc. wypracowanego w 2019 roku. Ten sukces nie byłby jednak możliwy bez rządowych zachęt, które miały na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Ponadto wiele państw ogłosiło terminy zakończenia sprzedaży aut wyposażonych w klasyczne układy napędowe, co miało swój wpływ na sprzedaż.

W Europie sprzedaż elektryków (elektrycznych – BEV i hybrydowych – PHEV) wzrosła ponad dwukrotnie. Oznacza to, że Stary Kontynent stał się numerem jeden, wyprzedzając dotychczasowego lidera (Chiny) – wynika z danych opublikowanych przez szwedzką firmę konsultingową EV-volumens.com. W Europie (wliczając w to kraje UE i EFTA, w tym Wielką Brytanię) ich udziału wzrósł z 3,3 proc. w 2019 r. do 10,2 proc. w 2020 r. W Chinach odsetek ten zmienił się jedynie z 5,1 proc. do 5,5 proc.

Volkswagen ID.3.

– Główny powód wzrostu jest prosty – samochody elektryczne są lepszą technologią. Nie ma hałasu, nie ma zanieczyszczeń, jest lepsze przyspieszenie i tańsze koszty eksploatacji. Jeśli ludzie przetestują samochód elektryczny, nie wrócą już do pojazdów benzynowych – przekonuje Viktor Irle, analityk sprzedaży i marketingu w EV-volumes.com.

Nissan Leaf.

Wśród pięciu najwyższych krajowych sprzedaży wymienić można: Chiny (1,3 mln), Niemcy (0,4 mln), USA (0,3 mln), Francję (0,2 mln) i Wielką Brytanię (0,2 mln). Wzrost w USA w 2020 r. wyniósł tylko 4 proc., ze względu na niewielką liczbę dostępnych nowych modeli. To jednak może się zmienić, gdyż w 2021 roku ma się pojawić około 150 nowych pojazdów typu BEV i PHEV. Zgodnie z przewidywaniami nadal ma być rejestrowany wzrost sprzedaży aut zelektryfikowanych. EV-volumes.com szacuje, że na koniec roku sprzedaż wyniesienie około 4,6 mln sztuk.

Jaguar-I-Pace.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA