fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MOTO Technologie

Ford pracuje nad rozwiązaniem "problemu ostatnich 50-metrów”

Ford pracuje nad sposobem rozwiązania tego, co inżynierowie pracujący nad autonomicznymi samochodami nazywają „problemem ostatnich 50-metrów”.

W przyszłości (prawdopodobnie wcale nie tak odległej) kiedy zamówisz online pizze czy zakupy dostarczy ją do domu autonomiczny pojazd dostawczy. I tu pojawia się problem. Auto przyjechało same, bez kierowcy.Kto będzie nosił paczkę, torby spożywcze lub gorącą pizzę? Ford chce żeby był to robot, który dodatkowo ma ten plus, że nie upomni się o napiwek.

Tak powstał Digit, android z dwoma bocianowatymi nogami, ramionami zdolnymi do przenoszenia ładunku o masie 40 funtów (18 kg). Ford łączy fakty i uważa, że wzrost zakupów online plus auta autonomiczne zamienią całkowicie dostarczanie paczek i innych towarów. Dodatkowo to ogromny rynek, który ma szanse wzrostu. Amazon wydał w zeszłym roku 27 mld dolarów na koszty dostawy.

Jeśli z tego łańcuszka pozbyć by się człowieka koszty dostawy mogą spaść nawet o 60 procent lub więcej. Można się spodziewać korzyści liczonych w miliardach. Ford chciałby wdrożyć roboty Digit dostarczające towary z samochodu do domu już w 2021 roku. Pokrywa się to z planowanym wprowadzeniem autonomicznych flot pojazdów do przewozu ludzi i paczek przez całą dobę. Obecnie kluczową częścią testów jest to, jak ludzie zareagują na dostawczego androida. Ford sprawdzi to na swoich pracownikach w fabrykach. Jak twierdzi Ford Digit ma „nieszkodliwy” wygląd, tak żeby „ludzie mogli mu zaufać”.

Digit został stworzony przez Agility Robotics, mały, 30 osobowy startup z Albany w stanie Oregon. Szef działu technologicznego Forda, Jonathan Hurst nie widzi potrzeby nadawania robotowi głowy. W rzeczywistości może ona przerażać ludzi.

Robot dostarczający zakupy do domu według pomysłu firmy Continental.

Nie tylko Ford pracuje nad rozwiązaniem „ostatnich 50 metrów”. Continental zaprezentował w tym roku na targach Consumer Electronics Show koncepcję dostawczych psów. Segway pokazał urządzenie, które wygląda jak mobilna kopiarka biurowa, a FedEx testuje pudełkowatego, toczącego się bota, który może wspinać się po schodach i przenosić do 45 kg.

Źródło: moto.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA